MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Finanční ztráty veřejných rozpočtů

Ivan Turnovec

Předražování práce a vykazování nepoužitého materiálu je nejčastějším způsobem obohacování se na úkor státního, nebo obecních rozpočtů. Kontrola plnění práce, často sjednané i prostřednictvím výběrových řízení, je většínou velmi povrchní. Mnohdy nemají práci přejímající pracovníci dostatečné vzdělání. Pro Turnov lze připomenout, že nekvalitně prováděnou pilotáž na staveništi nerealizované Střelnice, přejímala místostarostka - historička, která tím byla pověřena starostou. Ztráty způsobené předražováním a nekvalitní prací jdou do milionů.

Na jeden z nejnověji šetřených případů upozornila 4. 1. 06 ČTK. V pražské zoo byly odhaleny podvody při odstraňování povodňových škod v roce 2002. Trojice mužů je podezřelá, že při odstraňování povodňových škod podvedla pražskou zoologickou zahradu a způsobila jí několikamilionovou škodu. Dva pracovníci soukromé firmy, zaměřené na elektromontáže, neoprávněně vyfakturovali dodávku materiálu a nadhodnotili montážní práce, které nikdy neudělali. Trestnímu stíhání se nevyhne ani třetí muž, který měl na starosti stavební dozor nad opravami areálů zoo. Odsouhlasil dodávky materiálu a provedení prací, které však nebyly uskutečněny, a na základě jeho souhlasu byly proplaceny. Obvinění způsobili zologické zahradě škodu 4 824 640 korun.

Při kvalifikovaném přejímaní prací by k podobným podvodům nemohlo docházet. Otázkou je, zda chování některých úředníků není korupční. Na tuto možnost a korupční prostředí při zadávání veřejných zakázek dlouhodobě upozorňuje Petr Czasch z Bruntálu. Za prostudování stojí jeho projekt na řešení nezaměstnanosti a korupce - www.vnitrostatnioffset.cz (několik článků věnovaných této problematice je i na těchto stránkách). Politikové sice tvrdí, že tento problém chtějí řešit, ale zatím jimi schvalované zákonné normy jen umožňují další a další korupční jednání. Předražování veřejných zakázek má zelenou všude tam, kde se brání kontrole. Turnov s kontinuitou vládnutí (při každých komunálních volbách jinak se nazývajícího nezávislého bloku ing. Hejduka) a odmítáním kontroly hospodaření, toto předražování umožňuje.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena