MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Korupce má zelenou

Ivan Turnovec

Vše se točí okolo zákonů o veřejných zakázkách, jež jsou politicky organizované, korupční obchody s veřejnými rozpočty u nás probíhají v "souladu" se zákonem o veřejných zakázkách, ale v rozporu s Ústavou ČR !

Během září až listopadu 2005 vypracoval tým vedený bruntálským stavitelem Petrem Czaschem analýzu vládního návrhu zákona a následně i pozměňovací návrh, zákon radikálně zjednodušující a zkracující jej o celou jednu třetinu. Předmětem úprav návrhu je (hlavně):

1) odstranění zásadních nedostatků - tj. korupci přímo podporujících ustanovení,

2) zakotvení institutu veřejné kontroly,

3) umožnění využití projektu na preventivní řešení korupce a nezaměstnanosti - Vnitrostátní offset (www.vnitrostatnioffset.cz) zpracovaný již před dvěma lety.

Na provedení nutných změn se autoři shodli i se "zpravodajem" zákona poslancem Milošem Melčákem (ČSSD). Ovšem následující diskuse s tvůrci vládního návrhu zákona, pracovníky Ministerstva pro místní rozvoj (Mlíčko, Dvořák, Páleník), byly rozčarováním. Výmluvy úředníků MMR na směrnice EU jsou ubohé, a jejich veřejným slibům, že se našimi "přínosnými návrhy intenzívně zabývají" Czasch ani jeho kolegové nevěří.

"Rád se jim omluvím v případě, že se mýlím" říká Petr Czasch, má totiž osobní zkušenosti z diskusí nad návrhem současně platného zákona č. 40/2004 Sb. s pány Gackou, Hartmannem, Velíkem atd. Tehdejší ministr JUDr. Pavel Němec, podle Czascha svou pověst slouhy korupčníkům splnil nad očekávání a plní ji bezezbytku dodnes!

"Z dosavadních signálů z MMR se nezdá, že by současná parta okolo ministra Martínka (potažmo Paroubka a vlastně celé Sněmovny) uvažovala jinak než ve prospěch korupce a partikulárních zájmů. Protikorupčních řečí mají všichni plné huby, ale činí právě naopak! Úloha MMR ve věci zákona o veřejných zakázkách je mi bohužel po mnoha letech snah o změny pravidel soutěžení o veřejné zakázky a dřívějších diskusích s tvůrci a obhájci současně platného zákona o veřejných zakázkách naprosto jasná - MMR - gestor zákona o veřejných zakázkách musí jako politický orgán plnit přání zájmových skupin" říká rozhořčený Petr Czasch. Svůj protikorupční boj ale vzdát nehodlá.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena