MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Vzpomínková výstava v Náprstkově muzeu

Ivan Turnovec

Před deseti lety v roce 1995 zemřel doktor Václav Šolc (27. 9. 1919 Sobotka - 16. 7. 1995 Praha). Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze připravilo u příležitosti 10. výročí jeho úmrtí výstavu, která návštěvníky seznamuje s indiány Bolívie, Chile, Mexika a Kolumbie. Šolcův celoživotní etnologický zájem o indiánské kultury Jižní Ameriky byl ceněn ve světě. On sám neměl svou cestu za poznáním jednoduchou. Jeho odborný růst zdržela druhá světová válka a také padesátá léta. Až během politicky volnějšího období šedesátých let mohl cestovat do Latinské Ameriky. Těžištěm jeho práce byla dokumentace a zhodnocení materiální kultury. Odsud se vracel s velkým množstvím sbírkových předmětů, fotografií a s filmovým materiálem. Jeho poznatky a sbírka předmětů mají pro poznání antropologie Latinské Ameriky zásadní význam. Václav Šolc je autorem aymarského slovníku, který se dochoval v lístkové podobě. Záslužná je i jeho činnost popularizační. Pro českou veřejnost zorganizoval řadu výstav a televizních pořadů, napsal také několik populárních cestopisů a mnoho článků. Do konce osmdesátých let minulého století byl Václav Šolc ředitelem Náprstkova muzea. Aktivním zůstal i po odchodu do důchodu. Věnoval se i psaní dobrodružných románů z latinskoamerického prostředí.

Výstava seznamující s aktivitami Dr. Šolce je v Náprstkově muzeu otevřena do 29. ledna 2006. Vystaveny jsou hlavně oděvy, keramika a nejrůznější předměty denní potřeby indiánských komunit druhé poloviny 20. století. Mezi nejzajímavější exponáty rozhodně patří řezbované karnevalové masky ďáblů, zoomorfní drobná keramika, nádoba na punč ve formě piniové šišky a velké vázy s polychromní malbou z Mexika, chilské ženské loktuše z vlny nebo hrobové textilie tkané z lamí vlny a bavlny, do kterých byly původně zabaleny mumifikované lidské pozůstatky. Je zde instalováno přes dvě stě fotografií z terénních výzkumů, a mnoho sbírkových předmětů. Zajímavé jsou ukázky archeologických nálezů z oblasti Arica obsahující dobře zachovaný organický materiál, dále plastiky ze sopečné vyvřeliny z pouště Atacama a dokumentace výroby rákosových člunů, jeho rozsáhlá dokumentace o výrobě člunů byla vydána i tiskem pod názvem Rákosové čluny na jezeře Titicaca.

Akce Náprstkova muzea je důstojnou vzpomínkou na tohoto soboteckého rodáka. Výstava stojí za návštěvu. Připomínka vědce z našeho kraje patrioty může těšit. Sám lituji, že jsem se o ní dověděl velmi pozdě. Nicméně věřím, že si řada zájemců najde během ledna čas a výstavu navštíví. Určitě to stojí za to.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena