MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak vidí své kolegy poslance Mgr. Hamplová

Ivan Turnovec

V MfD 13. 1. 06. se vyjadřovala k poslaneckým výhodám v rozhovoru s redaktorkou Olgou Málkovou. Několik jejích odpovědí stojí za přečtení. Podle poslankyně Hamplové jsou výhody skandální, připadá jí, že její kolegové poslanci ztratili kontakt s běžným životem. Zdá se, že má pravdu. Tu ztrátu kontaktu nám předváděl před časem pan Gross a dnes liberecký lídr ČSSD poslanec Kraus.

Na dotazy redaktorky - A co poslanecké výhody typu doprava zdarma nebo rekreace na horách za 60 korun na den? Už jste si na ně zvykla? Odpověděla: Dosud jsem se nenaučila přijímat takové věci, jako je káva za sedm korun, bez uzardění. Přijde mi to divné. Když jsem nastupovala, o těchto výhodách jsem nevěděla. Na MHD zdarma mě upozornil kolega, když jsem si běžela koupit lístky. Koukali na mě jako na blázna.

Co třeba první návštěva poslanecké restaurace? - S trochou nadsázky musím říct, že jsem si nebyla jistá, jestli jsou ty ceny v korunách, nebo v eurech. Obědvat za pár korun mi připadá zvláštní a nemělo by to tak být. Jako poslankyně mám poměrně dobré příjmy a mohu si dovolit koupit si kávu za 30 korun, a ne za sedm korun jako ve Sněmovně. Připadá mi to ponižující pro samotné poslance, kteří na tohle přistoupí.

* Překvapilo vás ještě něco? - Z MF DNES jsem se dozvěděla o cenách v poslaneckých ubytovnách v Harrachově a Lipnici nad Sázavou. Styděla bych se toho využívat. Od roku 1990 jsem v soukromém sektoru, takže si kupuji každou obálku. Ubytovat se někde za šedesát korun na noc, protože jsem poslanec... To bych se musela propadnout hanbou. To je prostě skandál.

* Mnozí poslanci mají z výhod i legraci, že? - Nedávno mě šokovaly poznámky, které jsem zaslechla v poslanecké restauraci a které doprovázel hurónský smích. Poslanci se tam trumfovali ve výrocích typu: „Lidi neví, jakou tady děláme havířinu,“ nebo „Kdo by tady za ty prachy dělal.“ Ozvalo se dokonce: „Makáme jako barevní.“ Tenhle typ humoru mi opravdu nevyhovuje a možná má co do činění s tím, že většinu osazenstva Sněmovny tvoří muži.

* Co podle vás vede poslance k takovým řečem? - Podle mě naprosto ztratili úctu k voličovi.

* Myslíte si, že se někdy poslanci těchto výhod sami vzdají? - Jistě, musely by ale přijít nové tváře. V tomto směru by určitě hodně pomohlo, kdyby do Sněmovny vstoupil pátý volební subjekt, který by mohl být tím jazýčkem na vahách.

Komentovat slova paní poslankyně Hamplové netřeba. Lidí jako je ona by mělo být v politice mnohem více. Volby by k tomu mohly přispět. Já na tomto místě jen připomenu, že mgr. Hamplová není členkou žádné strany, z ČSSD vystoupila (dřív než byla kooptována do parlamentu).


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena