MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

K politickému turismu

Ivan Turnovec

„Pro mne jako voličku je pan Petr Pávek skrze svůj stranický turismus důvěryhodný asi tak, jak by byl „důvěryhodný“ třikrát rozvedený muž, přicházející mne po čtvrté žádat o ruku. A to i přesto, že úplně na začátku jsem mu fandila“ rozhorluje se paní Marta Petráková v liberecké MfD 19. ledna. Vytýká mu že prý, v touze po křesle krajského hejtmana byl ochoten paktovat i s ďáblem. Poukazování na politický turismus Petra Pávka mne přimělo, abych se podíval jak to s tím turismem vlastně je. Dělal mluvčího ODA a tu opustil jako řada dalších, když její politika začala být nedůvěryhodná vzhledem k záhadnému přibývání členů z jednoho regionu. Vyčítat mu tento odchod je velmi problematické. Do krajského zastupitelstva se dostal z kandidátky SOS (strany pro otevřenou společnost), nicméně jako bezpartijní. Nyní, opět jako bezpartijní bude na kandidátce strany Zelených. Je tedy opravdu třikrát politicky rozvedený, budeme li se držet termínu paní Petrákové. Dlužno dodat, že nikoli svou vinou.

Na každého se ale nějaký ten hříšek najde. Petr Pávek je oprávněně kritizován za to, že ohlásil odchod z politiky a opustil krajské zastupitelstvo. To dělat neměl, ostatně patřil jsem k těm, kteří mu to napsali. Má tedy i on své máslo na hlavě. V řadě politických turistů by se ale ztrácel někde hodně vzadu. Stačí připomenout jen exposlance Krause pro kterého byla ČSSD až čtvrtou v pořadí, ten patří ve frontě určitě víc dopředu.

Zajímavé ale je, že se nad tím v podstatě nikdo nezamýšlí a s výjimku jednotlivých připomenutí bez veřejného ohlasu je to většinou občanů tolerováno. Vzpomenout lze pana Kotta z ODS, který po opilecké aféře doplnil řady koalice v US-DEU a podpořil tak socialistickou vládu.

Důvodem proč se nad převlékáním kabátů národ příliš nepozastavuje bude asi situace která panuje na komunální úrovni. Tam je totiž střídání volebních triček běžným zjevem. Turnovský měsíčník Hlasy a ohlasy v lednu 2006 publikoval zajímavou tabulku ze které vyplývá, že jsou, nebo byli do zdejšího zastupitelstva voleni jednotlivci, kteří tam jsou více období, pokaždé za jiné uskupení. Při tom uvedeno je pouze za jaké uskupení kandidovali do voleb komunálních, chybí zde údaj o stranictví předchozím i o tom na jaké kandidátce se snažili dostat do zastupitelstva krajského. Jen jediný příklad. Na čelném místě ve vedení turnovské radnice je třeba bývalá soudružka (z KSČ vystoupila v roce 1990), která je zastupitelkou od roku 1994 kdy byla zvolena za ODS. V období 1998-2002 to bylo za „Nezávislé“, v období 2002-2006 pak za „Nezávislý blok“, nicméně ve stejné době byla v čele kandidátky ČSNS (české strany národně sociální) pro krajské volby. Za celou dobu se pouze v případě její krajské kandidatury pozastavili voliči nad její stranickou minulostí. Při tom je nutno přiznat, že paní místostarostka (odmyslíme li její pochybení v případech kdy nekompetentně přejímala a posuzovala technické práce, kterým nerozumí, a její prosazování neúnosného zadlužení města stavbou kulturního domu, do čehož jí ale účelově namočil pan starosta) má i úspěchy, hlavně v prezentaci města navenek, za to a že navíc (na rozdíl např. zrovna od pana starosty) dovede jednat s lidmi slušně, je mezi občany oblíbená. V rodném městě jí její "turismus" prakticky nikdo nevyčítá.

Ptám se tedy, má li cenu snažit se vyčítat panu Petru Pávkovi jeho politické putování. Jde totiž o člověka jehož výsledky v Jindřichovicích jsou zřejmé, a kterého museli rehabilitovat i pracovníci Ministerstava financí, když dokázal, že jeho obec není zadlužená, ale naopak solventní. V době kdy je politická scéna taková jaká je, budu osobně jen rád, dostane li se do parlamentu některá, nebo raději několik, neparlamentních stran, aby noví lidí trochu ten Eugiášův chlívek pročistili.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena