MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Smekám před všemi odvážnými

Aleš Mastník

Lednové jednání zastupitelstva v Turnově bylo zvláštní. Nájezd sboristů „Dvořákovců“ připomínal slet odborářů v Praze. Neprojednávalo se nic menšího, než rozpočet města, ale vše se točilo jen kolem jedné položky v něm: zahájení stavby Střelnice. Turnovští poslanci po dvou a půl hodinovém jednání nakonec kulturní stánek pouhým jedním rozdílovým hlasem (už zase!) schválili. Podepsali tak budoucí dluh města ve výši snad sto padesáti milionů korun.

Dluh, který nebude v počátku vidět. Škrty se projeví až s odstupem času. Silnice se budou méně udržovat, bytový fond nám ještě chvíli vydrží, lékaři budou léčit, dokud jim nedojdou peníze. Pojede se na doraz. Příští zastupitelé se budou moci tak akorát sejít dvakrát do roka, aby přeposlali peníze. Seškrtají se prostředky pro školy, školky, nemocnici, kulturní spolky.

Může se tak stát, že ti, kteří si Střelnici nejvíce přáli, se pak do ní ani nepodívají. Nebude na jejich činnost. Koupaliště v Maškově zahradě je v nedohlednu. Zapomeňte. Dějiny se nebudou ptát, kdo zadlužil město. Historie řekne: Za toho a toho starosty se obec rozvíjela, stavělo se, investovalo.

To, že se zásadní jednání zastupitelů předjednávají, jsem si už zvykl. Nebyl jsem k ním nikdy přizván. Snad proto, že na rozdíl od kolegů učitelů a lékařů, či dalších, nejsem ani korunou závislý na rozpočtu města a tudíž jakkoli „neúplatný“.

Netvrdím ani v nejmenším, že komukoli byl poskytnut úplatek, protislužba, či cokoli jiného. To, že se však jednání vedla separátně, ve mně však tyto obavy vzbuzuje. „Louka“ v centru zřejmě trápila natolik, že se někteří vrcholní představitelé radnice vrhli do angažovanosti dosud nevídané. „Kus po kusu“ chodili vyvolení poslanci na „kobereček“, aby svůj dříve nezlomný názor zcela otočili. A mohu se jenom domnívat, proč se tak stalo. Napadá mne: bylo to jen hnutím mysli, či z důvodu jiného?

Jako by nikdo ani nechtěl slyšet na fakt, že by tak zásadní rozhodnutí, které změní chod města ne na tři, ale spíše desetiletí, by si měli rozhodnout ti budoucí. Ti, kteří ponesou tíhu tohoto kroku. Mnoho otázek, na které nenacházím uspokojivé vysvětlení. Zastupitelé svým rozhodnutím porušili svá tři ustanovení, která jsou stále platná: 1. že dluh po celou dobu stavby Střelnice nepřesáhne 100 milionů korun, 2. že o jejím osudu rozhodnou až po výběrovém řízení a třetí, skoro nejdůležitější, že na stavbu areálu bude získáno minimálně 30 procent z cizích zdrojů. Není nic. Ve vzduchu se vznáší pouze jakási nejistá částka ve výši 4 miliony z Kraje. Znovu se tedy ptám, proč tedy ten tlak? Doba si žádá statečnosti. Dovolte, abych vzdal hold všem zastupitelům, kteří projevili osobní statečnost a přes tlaky, které před projednáváním rozpočtu byly znatelné, řekli své NE stavbě Střelnice. I přes to, že si ji všichni přejeme. Silnice se budou méně udržovat, bytový fond nám ještě chvíli vydrží, lékaři budou léčit, dokud jim nedojdou peníze. Pojede se na doraz.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena