MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Nesrovnalosti v hospodaření kladenského exprimátora

Ivan Turnovec

Kladenský exprimátor Milan Volf dnes čelí u soudu obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Podle obžaloby s bývalým jednatelem Sportovních areálů města Kladna (SAMK) Václavem Přibylem uzavřeli nájemní smlouvu mezi SAMK a hokejovým klubem HC Kladno bez souhlasu městské rady. Městu podle obžaloby vznikla škoda téměř 41 mil. Kč . Další pochybení za statisíce korun odhalil v hospodaření fondu bývalého primátora kontrolní výbor zastupitelstva. Z primátorského fondu bylo v té době rozděleno na podporu menších projektů skoro šest milionů korun. Až čtvrtina byla nejspíš poskytnuta v rozporu s platnými zásadami komise fondu. Už status primátorského fondu byl podle zjištění výboru za Volfova působení v rozporu se zákonem o obcích. Sám exprimátor mohl v letech 2002 až 2003 přidělovat peníze projektům až do 50 000 Kč, do 100 000 Kč již potřeboval souhlas komise a nad tuto částku také podporu rady města. Tyto zásady však Volf nerespektoval. Chybí zápisy z jednání komise za jeho vedení a většina písemností o dotacích zřejmě ani nikdy neexistovala. Archivovat by se přitom měly 10 let.

Na údajně neoprávněném nakládání s finančními prostředky fondu se měli podílet i někteří představitelé současného vedení magistrátu. Vyplývá to ze zprávy kontrolního výboru, který na výzvu zastupitelstva zkontroloval dotace a jiné platby z fondu primátora a fondů ostatních komisí, zřízených radou města v letech 2002 až 2005. Zpráva bude 21. února předložena na jednání zastupitelů Kladna.

I u nás v Turnově by měla být na únorovém zastupitelstvu předložena zpráva Kontrolního výboru o městských aktivitách kolem "rekonstrukce" kulturního domu Střelnice. Na rozdíl od Kladna nedošlo ale k výraznějším změnám ve vedení města, což je obecně pro kontroly nepříznivé. Vedení, v čele se starostou, nedopustí kritiku svého jednání a nestojí o to, aby bylo na pochybení upozorňováno. Je tedy otázkou jaká bude kontrolní zpráva. Nezaleknou se členové komise? O tom, že k pochybením došlo, není sporu. Pokud bude na chyby a jejich původce upozorněno, může to znamenat změnu v pohledu zastupitelů na rozpočet města. Existuje totiž možnost, že by kontrolní zpráva mohla, společně se stížností na nereguelnost schválení rozpočtu, znamenat nové hlasování.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena