MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Starosta Hejduk již nebude kandidovat do zastupitelstva

Ivan Turnovec

Projekt město podpoří prostřednictvím letos napjatého rozpočtu částkou 110 miliónů korun. Zbytek plánuje pokrýt z nejisté státní dotace. „O dotaci musíme požádat. Jelikož za mé éry došlo k demolici původní Střelnice, chci začít se stavbou nové,“ řekl včera starosta Turnova Milan Hejduk (nezávislý), který letos z radnice odchází, a dodal: „Už jsem tady příliš dlouho. Nehodlám kandidovat ani do zastupitelstva.“

Rozpočet města podle Hejdukových oponentů nemůže velkorysou stavbu rozloženou do příštích tří let utáhnout. Finance mohou Turnovu brzy scházet vzdor zastupiteli schválenému limitu stomiliónového dluhu města. Výši maximálního dluhu stanovilo zastupitelstvo v souvislosti se stavbou Střelnice. „Stavbu lze bez problémů o rok odložit s úmyslem získat evropské peníze od Krajského úřadu v Liberci, kam má letos přijít zhruba osm set miliónů korun. Takto město vydá veškeré prostředky, čímž se nadlouho připraví o šanci dosáhnout na evropské zdroje. Uspět znamená mít něco v kapse. Potom lze s pomocí fondů udělat z jedné vlastní koruny tři,“ vysvětlil turnovský místostarosta Jaromír Pekař (ODS).

Hejdukův věčný oponent, zastupitel Josef Kunetka (Volba pro město), dokonce mluví o naprosté zbytečnosti nové Střelnice, kde Turnov v nedávné minulosti zřejmě zbůhdarma utopil možná 40 miliónů korun v zemních pracích.... Zájem o lukrativní stavbu Střelnice projevilo prostřednictvím výběrového řízení sedm firem. Město stanovilo potenciálním dodavatelům jediné kritérium - celkovou cenu. „Firmu rada vybere v polovině března. Favorita nemáme,“ podotkl starosta Hejduk. Městem jmenovaná komise nedávno stanovila pořadí, což radní následně smetli ze stolu. „Starosta jako člen komise pořadí zprvu schválil a nakonec jako radní odmítl. Verdikt rady, která k něčemu takovému musí mít právní důvod, který nevidím, není zrovna košér,“ podotkl Pekař.

Slovy místostarosty Pekaře, který s rizikovým zadlužením města nesouhlasí příspěvek končí. Jaké budou další kroky vedení města je otázkou. Nicméně můžeme doufat, že si radní i zastupitelé uvědomí jakou hru s nimi starosta hraje. Je potěšitelné, že konečně radnici opustí a nebude moci nadále rozhodovat o městských penězích. Možná právě proto chce město zadlužit a pak se smát svým nástupcům, kteří nebudou schopni zajistit jeho řádný provoz. Zatím co on sám se bude ušklíbat v pozadí a užívat prostředků i známostí, které během starostování získal.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena