MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

I na starosty někdy dojde

Ivan Turnovec

Dvě kamarádky, členky občanského sdružení Těšínské zrcadlo Janina Putniorzová a Ewa Santarius, se ale nenechaly zkorumpovat, předaly důkazy policii a dokázaly změnit politické prostředí ve svém městě.

Starosta Jindřich Sznapka nastoupil na radnici před osmi roky (stejně jako starosta Turnova). Zpočátku si jej lidé chválili, že se snaží získávat dotace a stavět. Až časem člověk pochopil, že si připravoval půdu pro další volební období a že si z města udělal byznys, řekla Janina Putniorzová novinářům poté co začala jednat policie. Člověk tušil, jak to na radnici chodí. Když to ale slyšel z úst pana starosty, který byl se sebou navíc velmi spokojený, bylo nám z toho smutno. Tušily jsme, že politické strany hrají před voliči jen divadlo, pak se spolu domluví a zůstanou u koryt a moci, ale chtěly bychom, aby to tak nebylo, aby občané měli víc možností, i právní nástroje, aby samosprávu i poslance mohli více hlídat. Styděla jsem se za starostu – uvedla také ve svém rozhovoru.

V reginální příloze MfD severní Morava a Slezsko bylo na tuto kauzu opakovaně upozorňováno. Korupční jednání představitelů radnice v Českém Těšíně se totiž potvrdilo. Dvě pětatřicetileté středoškolačky z Českého Těšína Ewa Santarius a Janina Putniorzová dokázaly zatřást tamní radnicí a ukončit kariéru dosavadního starosty Jindřicha Sznapky, který měl donedávna moc prosadit ve městě téměř cokoliv. Santarius je šest let nezaměstnaná. Putniorzová pracuje jako zubní laborantka. Důvodem, proč se pustily do křížku se starostou, byla privatizace bytů, kterou chtěla radnice roku 2003 udělat tak, že byty na sídlišti prodá jednomu velkému investorovi. Putniorzová a Santarius byly mezi lidmi, kteří začali aktivně protestovat. Pomocí prvního referenda docílili, že radnice prodala v první a druhé vlně privatizace byty přímo nájemníkům. Další protesty vyvolala radnice loni, když rozhodla, že zbytek domů s nebytovými prostory prodá obálkovou metodou, přičemž každý zájemce musí složit půlmilionovou kauci. Santarius a Putniorzová založily společně s Petrem Šulíkem sdružení Těšínské zrcadlo. Chtěli prokázat, že na radnici je korupční prostředí. Šest tisíc lidí ve druhém referendu vyjádřilo názor, že město nemá prodávat nebytové prostory, starosta však návrh smetl s tím, že má formální nedostatky, a prodej nebytových prostor prosadil. Privatizace se úspěšně účastnili jeho dva bratři a matka a několik zastupitelů. Okolnosti privatizace nyní řeší soud i policie.

Napětí vyvrcholilo loni na podzim, když Santarius a Putniorzová předstíraly, že přistoupily na starostův návrh ukončit boj a zahájit spolupráci. Dal jim úplatek sto tisíc a slíbil křesla místostarostek. Ony to však oznámily policii a zveřejnily nahrávané hovory, které ho usvědčují minimálně z neúcty k občanům a politiky postavené na obchodu. Byl donucen vystoupit z ČSSD, která jeho jednání odsoudila. Policie ho obvinila z úplatkářství. „Každý občan, který se ocitne v podobné situaci a má pocit, že jde o korupci, by se měl zachovat stejně. Přála bych si, aby to tak jednou fungovalo, aby byli divní ti, kteří korumpují,“ uvedla Putniorzová. Její příklad je hoden následování.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena