MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Pár slov o zdravém rozumu

Ivan Turnovec

Před několika hodinami jsem napsal do jednoho diskusniho fóra na volny.cz, že bych si moc přál, aby všichni kteří nechtějí volit ČSSD a komunisty volili zelené a ti kdo mají výhrady ke kandidátům ODS a KDU-ČSL se domluvili, a šli k volbám i se svými kolegy, kteří obvykle volit nechtějí a nechodí, a volili jednu z nových stran a to stranu ZDRAVÉHO ROZUMU. Pro Turnov a Turnováky začnu heslem, které je na prvním propagačním letáčku: Koho volit? ZDRAVÝ ROZUM. Nebo chcete zase ty „nejchytřejší“ a „nejčestnější“ z billboardů. K programu se dostanu za chvilku. Nejprve představím zakladatele strany. Je jím Mgr. Petr Hannig. Určitě ještě existují pamětníci. Byl to jeden ze studentů uměleckého kovářství na Turnovské UMPRUMCE. Patřil mezi její typické studenty – nadaný, nicméně stejný uličník, jako mnozí další. Místo kovářství se nakonec věnoval, a dosud věnuje muzice. Dlužno říci, že docela úspěšně. Do voleb jde společně se stavitelem Petrem Czaschem, o tom se na těchto stránkách opakovaně psalo. Jde o bojovníka proti korupci při zadávání veřejných zakázek. S libereckou kandidátkou, která se dopilovává, naše čtenáře brzy seznámím. Teď v předstihu jen prvních pár slov programových, i k tomu se vrátím časem podrobněji:

Uzákoníme možnost odvolat politiky (poslance), kteří zklamali. Jsme pro referenda celostátní, krajská i obecní.

Jsme pro přímou volbu presidenta republiky, starostů i dalších úředníků.

Chceme chránit zemědělskou půdu. Jsme pro rozvíjení ekologicky šetrného způsobu života.

Budeme hájit riovnost příležitostí k upaltnění ve všech sférách života (politického, hospodářského, kulturního i společneského).

Umožníme zastání slušným občanům. Zrušíme zákon o nepřiměřené obraně. Zločinec musí počítat s jakoukoli odezvou od napadeného.

Zrušíme hranici trestné zodpovědnosti a zákon zakazující zveřejňovat nezletilé zločince.

Navrhneme zákon, který umožní zabavení majetku prokazatelně nakradeného od roku 1989.

Zrušíme povinnou minimální daň pro živnostníky.

Budeme dbát na to, aby při jednání na úřadech byl občan zcela rovnocenným partnerem úředníka. Budeme tvrdě postihovat úřednickou šikanu.

Je mi jasné, že ZDRAVÝ ROZUM může oslovit jen ty rozumné, kteří se nenechají zblbnout billboardovými barevnými okoukanými ksichty (nemohu si odpustit toto označení), doplněné bezduchými sliby, prezentované prostřednictvím reklamních agentur. A to je důvod, proč chci Petru Czaschovi a lidem kolem něho dělat předvolební reklamu.

Na webu volny.cz jsem se dočetl že s počítačovou vybaveností na tom české domácnosti jsou docela dobře. Počítač má doma 54 procent lidí. Dalších osm procent PC nemá, ale plánuje si ho pořídit. Připojení na internet má doma 42 procent lidí a plánuje si ho obstarat dalších 15 procent lidí.

Rozdíly ve vybavenosti domácnosti počítačem ve městech a na venkově jsou poměrně malé. Zatím co na venkově a v malých městech má internet kolem 40 procent lidí, ve větších městech se to pohybuje kolem 45 procent. Neustále se zvyšuje počet těch, kdo mají doma internet. V roce 1997 měla internet doma jen dvě procenta občanů, loni to bylo již 42 procent. Za poslední rok se počet lidí s možností přístupu na internet z domu zvýšil o celých sedm procent, což je dosud nejvyšší meziroční nárůst.

Vybavenost domácnosti internetem se podle volny.cz sice zvyšuje u všech skupin, ale nejvýraznější nárůst je u lidí s vyšším vzděláním. Zatímco 65 procent vysokoškoláků má doma internet a středoškoláků 55 procent, je internetové připojení u lidí s nižším vzděláním pouze ve 23 procentech. Do jiste míry je tedy připojeni k internetu měřítkem vzdělanosti národa. Je to potěšitelné, protože to znamená že uživatelé internetu by mohli svou účastí, a propagací mezi vrstevníky, ve volbách zamotat hlavu současným parlamentním stranám.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena