MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Je čas říci nahlas NE

Ivan Turnovec

Chystají se parlamentní volby. Premiér Paroubek se vydává za změnu a plánuje své další vládnutí. Jeho sebevědomí přesahuje všechny meze. Dnešní přehlasování prezidentského veta na zákony o neziskových nemocnicích a vyvlastňování s pomocí komunistů by už nemělo nechat nikoho klidným. Kult osobnosti a diktát jednoho generalisima jsme již zažili. Znovu o totéž zájem nemáme. alespoň doufám. Otázkou je, zda to parlamentní starníky během jejich předvolebního nakrucování se, vůbec zajímá. Problém je v tom, že tito současní „vládci“ České země, kteří obsadili lukrativní ministerské posty, se vzpírají poznat a přijmout principy samosprávy, přímé demokracie, místního podnikání a hlavně zodpovědnosti. Je až k nevíře, jak zakořeněné je jejich stranické myšlení. My jsme pro ně hloupé „masy“, vhodné jen jednou za pár let, kdy nám něco naslibují, nechají se zvolit a pak si dělají co chtějí.

Tak tomu bylo za totality, a zdá se, že si návrat totalitních metod některé stranické sekretariáty, a ten ČSSD v první řadě, přejí. Stejně jako je to s vládou, vytvářejí se účelová uskupení pro lokální i regionální vládnutí a je lhostejné zda se zaštiťují stranickým sekretariátem, nebo tvrdí nad odloženými rudými knížkami cosi o „nezávislosti“. Slyšíme kolem sebe: „Koalice to udělají, vláda, Paroubek, anebo EU. Někdo bude rozdělovat naše peníze a rozhodovat o všem za nás. Někdo bude převychovávat a měnit mínění lidí. Všemocný stranický boss bude prosazovat, atd.“ Spoléhání na zodpovědnost vládnoucích politiků, potažmo anonymního „státu s centrální vládou vede a povede jen k tomu, že o nás budou rozhodovat jiní. Nadávání, fňukání a kavárenské filozofování nepomůže. Dochází k postupnému znovuzavádění centrálního autoritářského vládnutí, se kterým jsme chtěli jednou pro vždy skoncovat. Proboha "udělejme si sami co potřebujeme", spolupracujme dle místních podmínek, nechoďme brečet do Prahy, či na kraj.

Mysleme globálně, jednejme lokálně. Lokalita a její lidé vědí nejlépe čeho je třeba ekonomicky, ekologicky, kulturně i politicky. Nenechme se ovládat malými diktátory, kteří si myslí, že město nebo obec je jejich osobním panstvím. Závislost na roztodivných, různě oblečených místních suverénech, na účelových sdruženích jednotlivců i straníků (podporujících se zneužíváním lokálních médií) se zákonitě musí vymstít. Je na nás jak si to zařídíme. Nekontrolovatelnost samozvaných poškozuje nás všechny. Je třeba udělat pořádek na radnicích a obecních úřadech. V tom ale žádná ústřední vláda ani parlament včetně senátu nepomohou.

Je třeba začít jednat racionálně v místě kde žijeme, přestat se doprošovat nafoukaných poslanců a úředníků, přestat žebrat a přestat - fňukat. Ti co jsou ve státních úřadech, ale i na všech radnicích, musí sloužit nám občanům a nesmí to být naopak. Začít se musíme spoléhat na zdravý rozum a sami na sebe, ne na Strany, ne na vládu, ne na EU ... a to bychom neměli propást. Volby jsou před námi a s nimi možnost udělat pořádek, budeme li volit zodpovědně, máme šanci na skutečně lepší budoucnost.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena