MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Co se tají před voliči

Volby do regionálních zastupitelstev se blíží. S tím souvisí i zahájená předvolební kampaň. Kandidáti se představují a to je dobře. Čím větší je rozsah volebního území, tím menší je naděje, že budou voliči znát všechny stranami navrhované kandidáty, o těch nezávislých ani nemluvě. Problém je ale v tom, zda je to představování korektní. Zjistím-li, že kandidát kterého znám a který vehementně ohlašuje svou nezávislost, byť je na stranické kandidátce, zdá se mi to trochu nepoctivé. Navíc je mi trochu proti srsti, když se při představování některé informace zamlčují. Abych byl ale konkrétní, toto jsou slova, kterými se prezentuje paní místostarostka Turnova PhDr. Hana Maierová, uveřejněna byla v regionálních Pojizerských listech 25. 10.:

„Právě proto, že považuji tyto volby za důležité, jsem uvítala nabídku České strany národně sociální, abych přijala místo na její kandidátce, přestože nejsem členem. … Turnovsko v tomto směru dostalo šanci největší. Byla jsem totiž zařazena na první místo této kandidátky. … Pojizerské listy mají své čtenáře v širokém regionu, a tak využívám této příležitosti, abych se voličům představila.“

Dovídáme se, že vystudovala Filozofickou fakultu Karlovy university obor archivnictví – dějepis. Od roku 1977 pracovala v Okresním muzeu v Turnově, v roce 1978 završila studia doktorátem (rigorosní zkoušku v té době nemohl dělat nikdo bez doporučení OV KSČ). V roce 1994 byla zvolena do zastupitelstva a rady města. Od roku 1999 se stala místostarostkou. Uvádí kdy se vdala a že má dvě děti. Uvádí jaké má funkce ve společenských organizacích. Na maličkost ale zcela zapomněla. V jejím představování se veřejnosti chybí údaje o tom kdy a proč vstoupila do KSČ a kdy a proč v roce 1990 své členství ukončila. V rámci svého představování ale nabízí: „chtěla bych všechny své dosavadní zkušenosti a kontakty využít při řešení problémů celého kraje a jeho jednotlivých subregionů“

Osobně se domnívám, že předlistopadové členství v KSČ patří mezi důležitá fakta, která by měl každý volič o svém případném zastupiteli znát. Aktivita bývalých komunistů (zvláště těch, kteří měli rudou knížku jako výtah ke své osobní kariéře) je totiž veliká. Bývalí soudruzi se v komunální, ale i té celostátní politice, angažují nejen v politických stranách, ale velmi často i pod hlavičkou „nezávislosti“. Svou stranickou minulost většinou zatajují. Proč asi?

No a jsme opět u mediálního představování kandidátů. Pokud ten o němž něco vím, údaje o svých dřívějších politických postojích zatajuje, jak mám věřit těm ostatním.

Ivan Turnovec
29. října 2000


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena