MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

KDO ZAPLATÍ „NEPOVEDENOU“ STŘELNICI ?

Otakar Grund

Turnovské zastupitelstvo opět schválilo roky přerušenou přestavbu známého kulturního domu Střelnice a občané patnáctitisícového města se po téměř čtyřleté přestávce rázem rozdělili do tří skupin. Jedni si totiž novou budovu za zhruba 150 milionů nepřejí vůbec, druzí, kteří ji nechtějí na tomtéž místě a za stávajících finančních podmínek, a ty poslední, jenž si kulturní život města bez ní nedovedou vůbec představit.

Není divu. Vedení města se do její základní rekonstrukce na počátku milénia pustilo po příslibu mecenáše B. J. Horáčka, že více jak tři čtvrtiny jejich nákladů zaplatí. Jenomže přípravy městských úředníků na rozsáhlou akci se vlekly příliš dlouho. Dokonce tak dlouho, že štědrý mecenáš Horáček zatím zemřel, a příjem peněz, který nikdo dostatečně neošetřil, samozřejmě ustal. Vzápětí nastaly pochopitelně nepříjemné tahanice, při nichž se zjistilo, že ani z technické stránky nebyla stavba dobře připravena. To ostatně zjistili členové kontrolního výboru, kteří svoji rozsáhlou zprávu předložili zastupitelům na dubnovém zasedání.

Co bude dál ? Ptají se občané, protože právě z rozpočtu jejich města se nový dům začal znovu stavět. Budou stát další miliony úpravy nových projektů ? A kolik vlastně jejich město zaplatí za novou, zhruba stočtyřicetimilionovou stavbu, když vlastně dosud na každou investiční akci muselo vždy do své pokladnice sáhnout mnohem hlouběji, než se původně předpokládalo?

Bojí se občané, bojí se i šéfové městských organizací, kteří se po několik příštích let musí ve svém hospodaření setsakramentsky uskromnit. Není divu. Ono se totiž každému nechce doplácet na ty, kteří kvůli své neschopnosti, ze společného měšce vždy tolik rozhazují. Město tak v nedávné minulosti nepřišlo jen o několik desítek milionů korun svého majetku, ale podobným způsobem také například o své koupaliště.

Každý čeká, že v rámci předvolebního soupeření se budou přetřásat staré úspěchy a neúspěchy současného vedení. Na tom ale přece není nic divného. Vždyť každé vedení občanům skládá v závěru své „vlády“ také své „účty“. Jde-li o skutečné úspěchy, je to příjemné. Jde-li však o evidentní dluhy, budou se lidé především ptát, kdo je zaplatí ? Už méně příjemné bude pak slyšet, že vlastně oni všichni, neboť správu svých věcí veřejných, bohužel, vložili do špatných rukou…


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena