MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Asi nejsem v obraze

Ivan Turnovec

Turnov mám rád. Nejen proto, že zde žije několik mých dobrých kamarádů, ale také kvůli tomu, že je docela jiný než Liberec. Je mnohem útulnější, čistší a panuje v něm cosi, čemu sám pro sebe říkám český duch. V Liberci býval po staletí německý, z něj ale v bývalém Reichenbergu nic nezůstalo a nový je v nedohlednu. V komunálně politické rovině pak vidím zásadní rozdíl ve fungování městských zastupitelstev. V Liberci se řeší nejdůležitější problémy většinou po stranické linii, rozuměj po linii ODS, neboť je dlouhodobě, a jinak to zřejmě nebude ani po podzimních volbách, nejsilnější stranou pod Ještědem. Jinak to, pokud vím, běží v Turnově, kde doposud převládala na jednání zastupitelstva věcná řešení bez ohledu na zájmy jednotlivých partají. Zatímco v Liberci téměř neexistovala v zastupitelstvu věcná opozice, pomineme-li těch několik roků, které vynesly OH a později Stranu pro otevřenou společnost na výsluní, v Turnově o sobě dávala hlasitě vědět prakticky od začátku devadesátých let minulého století. Nepřehlédnutelní křiklouni jako Josef Kunetka či Ivan Turnovec chybí Liberci jako sůl. Přičemž věřím, že oba pánové, a každý z jiného důvodu, musí jít vedení radnice na nervy. Totálně.

Nechci tvrdit, že v Turnově je díky opozici vše v naprostém pořádku. Dlouhodobě se zde například neřeší nedobrá dopravní situace, z městských strážníků si vandalové dělají dobrý den a město si neví rady jak naložit s nemocnicí, která ji patří. To jsem ale odbočil.

Blíží se volby. Starosta Milan Hejduk oznámil, že nebude kandidovat a proto se nabízí otázka, co bude dál. Podle hlasů a ohlasů, které se kolem města šíří jako rozhlasové vlny, a některé z nich doletěly až do Liberce, se v Turnově dost nevybíravě dere k moci jedno politické uskupení. Nebudu ho jmenovat, není to důležité. Evidentní ale je, že se již delší dobu na jednání zastupitelstva začínají problémy a jejich řešení nahlížet z přísně stranických zákopů. A v tom vidím problém. Jsem přesvědčen, že do komunální politiky členění na pravici a levici nepatří. Žádná geniální myšlenka to dozajista není, nicméně používat pravicové tendence při řešení vandalství v Rývových sadech nebo středolevou alternativu městského obchvatu či republikánskou variantu vybudování tunelu pod středem městem, je pitomost non plus ultra. Stejně jako všechna řešení, která nabízejí jen buď a nebo.

Jestliže se tento trend v Turnově prosadí, což není z rozložení politických stran a jejich příznivců nijak nemožné, potom se problémy občanů propadnou někam dolů a nahradí je potřeby spřátelených firem, kamarádů a politická objednávka z centra. Vím, o čem mluvím. To vše dokonale funguje v Liberci k velké spokojenosti lobbystických skupin a nízké občanů.

Když se tak stane, můj vztah k Turnovu to nezmění. Duch města ani kamarádi z mého života nezmizí. Jen mi to trochu nahání strach. Členství ve straně povýšil nad odbornost tuším v roce 1976 soudruh Gustáááv Husák. Možná, že to je trochu přehnané, ale z té paralely mě občas mrazí. Je totiž úplně jedno, jestli se jedná o přiblblou ideologii nebo o všemocné peníze.

Redaktoři HOT pana Jana Šebelku prezentují Autor je známý liberecký novinář a publicista. I já čtu rád jeho příspěvky a většinou se mi líbí. Ostatně i tento je čtivě napsán. Jen jeho závěrečným vývodům nerozumím.

Nemám nic proti srovnávání turnovské a liberecké komunální politiky. Těší mne, že jsem v HOT, které programově odmítají mé texty, panem Šebelkou, připomenut. Je li upozorňování na šlendrián křiklounstvím, budiž. Nejsem ale v obraze když se dočítám o ideologické politizaci turnovské komunální politiky. Kdo něco podobného činí nevím. Za politický teror se snažil starosta označovat opoziční aktivity. Domníval jsem se, že tato hloupost dávno vyšuměla. Není důvod zatahovat ideologii do komunální politiky, i když přiznat barvu, hlavně tu před rokem 1989, by současní agilní komunální politikové určitě měli. Ale to je o solidnosti informování. Stále nemůžu pochopit jak to pan Šebelka myslí. Vlastně, napadá mne, komu by momentálně mohla ideologie, jako zástěrka na komunální úrovnim, vyhovovat. Předsedkyní kontrolní komise, která zjistila mnohá pochybení starosty a dalších úředníků je komunistka. Zdá se, že by chtěli starosta a jeho věrní využít obecné vlny protestů proti družení se s KSČM a komunistickému způsobu jednání ČSSD, jen aby odvrátili pozornost od výsledků kontroly, podotýkám velmi solidní a jednoznačné. Myslí ale pan Šebelka ještě něco jiného? Nevím o tom. Není mi známo, které politické uskupení se připravuje převzít vládu nad městem. V Turnově jako vždy rozhodnou voliči, a rozhodnou snad dobře. Obávám se, že hlasy a ohlasy které se podle pana Šebelky šíří jako rozhlasové vlny jsou skutečně jen radniční koaliční dezinformace, které občas šíří sám HOT.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena