MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Povolební zamyšlení

Michal Wein

Mně je taky smutno, no spíše podivno. Dovolím si pár poznámek inspirovaných Tvým článkem.

- Volební matematika - PRAVIDLA - BYLA PŘEDEM DANÁ A JASNÁ, byť neférová, ale byla. To, že někteří donkichoti tu z idealismu a naivity, tu ze zoufalství, tu z ješitnosti si mysleli, že se stane zázrak mi, s prominutím, připadlo dětinské a vlastně nezodpovědné. Předvolební besedy jsem sledoval se zájmem, ale spíš pro to divadlo, než abych očekával, že se dozvím něco zásadního, co by moji volbu zásadně ovlivnilo.

- Když nic jiného, tak to byl zajímavý průzkum sociologicko - psychologicko - psychiatrický. Určitě se časem dozvíme, jak to bylo s Cibulkou v záběru za Moravcem, výběrem obecenstva apod. Večerní sedánky s pidistranami mne zaujaly asi více než modro-oranžová trumfování. Za důležitý moment pro rozhodování jsem, asi naivně, jsem považoval prohlášení p. Simkaniče, kterého jinak nemusím, ale který předvedl - ať už z jakýchkoliv důvodů - realistický a logický závěr z daného stavu a vyzval voliče své ministrany a dalších, aby nedrobili síly a dali své už předem ztracené hlasy pro své ministrany nějaké straně, která má podstatnou šanci se do PS dostat. Jakkoliv mne třeba část programu Zdravého rozumu, Nezávislých, Cibulkovců a možná ještě některých, už jsem to vypustil, docela zaujala, tak jejich postoj za daných pravidel ne zcela chápu. A už vůbec nechápu, že se pak diví. Zielencovi demográti si aspoň přijdou na nějaké peníze, ale většina opravdu hodila své hlasy v plen. Ještě jedním realistou byl ten mladík, už nevím jestli to nebyl zrovna za Zdravý rozum, co prohlásil, že vstupem na obrazovku splnil cíle své strany a neočekává zvolení nebo nějaký další zisk. Bože, to mi připadne stejně dětinské, jako vyběhnout uprostřed regulérní bitvy na otevřenou pláň s pistolkou na vodu a zařvat, že jste všichni hajzlové a divit se, že mne rozmašírovala palba vojáků vlevo vpravo. No, možná byl opravdu z reality zoufalý a řešil to takto.

Další zajímavý moment byly výstupy Železného. Jak je to slizkej had, tak jeho informace byly velmi zajímavým varováním. Zkorumpovaná media to ututlala do zapomenutí. Selhání médií je vážným varováním. O intelektuálech si snad neděláme už iluze. Havel tomu dal korunu.

- Ocenil jsem pokus narvat program strany do názvu strany u cibulkovců.

- Tak jako bolšán Jičínský vpašoval do volebního zákona bombu patu, která tentokrát vybuchla, tak také nutnost dělat kompromisy díky nutnosti vytvářet koalice pro mne představuje zábranu pro aspoň teoretický vznik zodpovědnosti za svůj volební program. Z tohoto důvodu jsem příznivcem většinového systému, i když jsem si vědom, že není všespasitelný. Takhle ale všichni se vykrucujou, že nemohli realizovat to, co slíbili, a tak nám voliči zase dejte hlas. Jsem pro jasné vymezení práv a povinností. Jsme ochotní jít pro to do ulic? Ne.

- A na závěr Tvoje hořká slova o hlouposti národa, který si to zaslouží. Nevím, život mne naučil určité shovívavosti a opatrnosti při generalizování. Už to, že přes všechna svinstva a znechucení z politiky se dostavilo tolik voličů, je pozitivní fakt. O bahnu politiky jsem si uvědomil, že to je naše bahno, bahno nás voličů, politici vždy usilovali o moc. My, voliči, vytváříme to bahno svou pohodlností, lenostíi, bázlivostí, v podstatě si nevážíme své svobody.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena