MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Letošní „rodácké“ koncerty zahájí Musica Fortuna

xxx

Už pátý ročník cyklu Letních koncertů v kostele v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále připravili členové Spolku rodáků a přátel Turnova ve spolupráci s místním Obecním úřadem. V minulosti je prvně uspořádali kvůli finanční podpoře rekonstrukce starých varhan, avšak postupem času se z nich už stala výrazná kulturní tradice. V známém rekreačním místě Českého ráje tak vystoupila řada významných umělců, kteří koncertům postupně vtiskli známku vysoké kvality. Ta bude zřejmě bezezbytku naplněna i letos.

Pátý cyklus tu zahájí 24. června turnovský pěvecký sbor Musica Fortuna pod taktovkou svého zakladatele Vítězslava Čapka a v doprovodu mladého hudebního skladatele Martina Hyblera. Pořadatelé na úvod záměrně zvolili turnovský sbor, který téměř ve dvou desítkách let úspěšně vystupoval v Itálii, Francii, Řecku, Anglii, Švédsku a dalších zemích, má v repertoáru na dvě stovky skladeb nejrůznějších žánrů od liturgických chorálů, české i světové klasiky až po jazzové ewergreeny, černošské spirituály a písně z muzikálů. Musica Fortuna zde tentokrát vystoupí s „vážným rejstříkem“ a v jejím podání vedle spirituálů zazní i písně starých českých mistrů a skladby klasiků, jako G. Verdiho, J.S. Bacha, W.A. Mozarta a dalších.

Snad nejpůsobivější zážitek připravili turnovští rodáci milovníkům komorní hudby na 15. července. Skladby G.F.Haydna, F. Schuberta, B. Smetany, A. Dvořáka a dalších klasiků tu přednese Adamusovo trio s turnovskou rodačkou Jitkou Adamusovou-Šedivou, které českou komorní hudbu už mnohokrát proslavilo doma i v zahraničí.

Pražský Baroque jazz quartet rovněž s turnovským rodákem, flétnistou Jaroslavem Šolcem, 5. srpna jistě přiláká své příznivce. V podání pražských umělců zazní nejen skladby klasiků - J.S. Bacha, J. Bendy, A.Vivaldiho, ale také D. Ellingtona, G. Gershwina a L. Bernsteina.

Velmi silný umělecký zážitek slibuje 19. srpna vystoupení Jakuba Pustiny s varhanním doprovodem Pavla Čapka. Mladý barytonista se stal v nedávné minulosti velkým překvapením celého pěveckého světa a svým spontánním projevem i kvalitou hlasu si nejednou získal i turnovské publikum. V jeho podání zazní rovněž díla klasiků, jako například A. Dvořáka, W.A. Mozarta, R. Wagnera, F. Chopina, G. Verdiho a Ch.F. Gounoda.

Celý cyklus zakončí 2. září vystoupení trumpetisty Dalibora Pavlovice s varhanním doprovodem Jiřího Chluma. V jejich podání si můžete poslechnout skladby H. Purcella, J.S. Bacha, G.F. Händela, J. Brixiho, G.P. Telemanna a dalších.

Všechny letní koncerty začínají v 16.30 hodin a k dopravě můžete využít také „turistické autobusy“. Letošní novinkou jsou i abonentní vstupenky, které na požádání distribuuje autorka celého projektu A. Kuchařová z Hrubé Skály (tel.481 389 636).


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena