MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Zpochybní volby?

Ivan Turnovec

Mezi stížnostmi které podaly politické strany a hnutí, je například politické hnutí Nezávislí, podle kterých výsledek voleb ovlivnila Česká televize tím, že dávala v diskusních pořadech prostor především velkým parlamentním stranám. Dále podal stížnost Pravý blok, SNK Evropští demokraté, Národní prosperita, Strana zdravého rozumu a Nezávislí demokraté Vladimíra Železného. Na poslední chvíli podal svým jménem stížnost také lídr Strany zelených v Libereckém kraji Petr Pávek. Přepočet volebních hlasů je podle něj neústavní a znevýhodňuje malé strany. I jeho podání lze pokládat do určité míry jako stížnost stranickou.

Na projednání stížností má volební senát NSS 20 dní od podání. Dosud vyřídil šest podnětů. Dvě stížnosti odmítl minulý týden, byly totiž podány předčasně, ještě před oficiálním vyhlášením výsledku voleb. Další zamítl ve čtvrtek jako nedůvodnou. Jejím autorem byl muž, který se v argumentaci odvolával na své dílo Česká bible. Sedm stížností senát nevzal vůbec v potaz. Šlo o e-maily bez elektronického podpisu či e-mailové zprávy, které nebyly do tří dnů doplněny písemným podáním. Zamítnutí pro formální nedostatky podání je podle zákona a už se k nim komise nebude vracet.

Jak budou některé stížnosti vyřízeny je otázkou, v každém případě ale má pravdu zástupkyně sdružení nezávislých Mgr. Jana Hamplová i liberecký lídr stany zelených Petr Pávek. Budeme sledovat, jaké budou závěry nejvyššího správního soudu hlavně u obou jmenovaných. S verdiktem správního soudu seznámíme i naše čtenáře. Ke zpochybnění voleb asi nedojde, nicméně závěry se mohou projevit při dalších volbách a to třeba již těch komunálních, které nás na podzim čekají.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena