MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Za špatná rozhodnutí lze město zažalovat

Ivan Turnovec

Táborský soud rozhodl o neplatnosti prodeje městského pozemku firmě Lidl, která zde provozuje supermarket. Spornou dohodu z roku 2003 napadl místní architekt kvůli tomu, že se vůbec nenaplnil její původní záměr. Místo víceúčelové budovy s byty a kancelářemi zde vyrostl diskont potravin. Okresní soud v Táboře 23. června 2006 rozhodl, že pozemky pod obchodem Lidl patří městu. Kupní smlouva, kterou schválilo vedení města a na základě které před třemi roky pozemky získala soukromá společnost, je neplatná. Jde o zřejmě první případ, kdy se soud zastal obyvatel proti vedení jejich města. Dosud si v podobných případech mohli lidé stěžovat na postup zastupitelů jen na krajském úřadu. Žaloby na majetkové převody v rámci obcí soudy odmítaly řešit. Nyní mají lidé právo napadnout rozhodnutí zastupitelů u soudu, vyplývá to z rozsudku, který má význam jako precedens.

Žalobu na neplatnost prodeje pozemků podal táborský architekt Martin Jirkovský. Okresní soud v Táboře přitom původně při prvním jednání o tomto problému rozhodl, že lidé nemohou u soudu zpochybňovat majetkové převody obcí a žalobu architekta Jirovského zamítl.

Nadřízený krajský soud ale rozhodnutí Okresního soudu zrušil. "Obec je spravována v souladu s principy zastupitelské demokracie zastupitelstvem. To ovšem neznamená, že právo občana je omezeno jenom na právo volit a být volen," uvedl ve svém rozhodnutí Krajský soud v Českých Budějovicích. "Já si myslím, že je to průlom na celostátní úrovni především. Protože v tuhle chvíli bylo judikováno, že občan má právo napadnout rozhodnutí města, které je protiprávní," řekl advokát žalujícího architekta Jirovského Miloš Tuháček. Podle iDnes.cz.

Za průlomový rozsudek označil toto rozhodnutí Ekologický právní servis, organizace právníků, která se dlouhodobě zabývá spory mezi úřady a občany. "Rozhodnutí soudu je důležité nejen pro samotnou kauzu Lidl v Táboře, ale zejména obecně pro možnost občanů účinně kontrolovat nakládání s městským majetkem," uvedl Vítězslav Dohnal z Ekologického právního servisu. Soud tedy rozhodl, že je právem občanů žádat o přezkoumání rozhodnutí zastupitelů.

Snad se dočkáme i u nás, žalovatelná rozhodnutí rady a vedení města existují i v Turnově a nejsou ojedinělá. Prosazování výstavby v zátopovém území a jednotlivé kroky radnice mezi ně bezesporu patří a nakonec se snad k soudu také dostane.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena