MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Kozákovské zastavení

Ivan Turnovec

Sdružení Český ráj, respektive jeho vedení se velmi aktivně dožaduje toho, aby se stalo garantem, v loňském roce vyhlášeného GEOPARKU ČESKÝ RÁJ. Otázkou je, o co vlastně tomuto sdružení jde. V současné době je k dispozici první informační skládačka. Je poměrně hezká a konec konců i vypovídá o hlavních geologických zajímavostech. Po jejím otevření je pod orientační mapou obrázek vrchu Kozákova, který je geologickou dominantou geoparku.

Člověk by předpokládal, že této významné lokalitě je věnována odpovídající pozornost. Majitel známého Votrubcova lomu se snaží, ale bez pomoci správních orgánů a finančních prostředků, se toho moc udělat nedá. Na projektu revitalizace lomu se začíná pracovat a určitě se dosáhne i jeho realizace. Tady problém není. Horší je ale situace mimo lom.

Se skupinkou polských studentů mineralogie z fakulty nauk o zemi university v Sosnowci, jsem v rámci jejich exkurze prošel svahem vrchu Kozákova. Zde jsme ocenili výhledy z rozhledny. Rozhodli jsme se sestoupit po značce z vrcholu na úpatí, kde jsme měli ve výstavní síni pana Votrubce sraz s muzejním mineralogem Dr. Tomášem Řídkošilem a docentem Karlovy university Dr. Václavem Zieglerem.

Během sestupu jsem se hodně styděl. Fotodokumetaci příští týden, po vyvolání obrázků, pošlu na Krajský úřad. I tam by měli mít zájem na tom, aby prostory v propagovaném území, navíc chráněném, byly udržovány jak se patří. To že vytvoření naučné stezky Kozákovem vyžaduje i nějaké finanční prostředky je jasné. V rámci Geoparku a pro jeho propagaci by měla být celková rekultivace včetně úklidu a opravy stezky, tím nejzákladnějším.

Je zajímavé, že regionální média si stavu přírodní památky Kozákov nevšímají. Ona by měla být tím, kdo bude tlačit jednotlivé zainteresované, místo jejich vzájemného dohadování se kdo má být kompetentním garantem geoparku, do práce. Sdružení Český ráj by si mohlo nad vrchem Kozákov vzít patronát a postarat se o to, aby sloužil jako vývěsní štít geoparku. Na takovouto činnost jim nejen kraj, ale i Euroregion NISA prostředky určitě zajistí. Navíc v tomto případě nebude vadit ani to, že o geologické problematice a tedy i hlavní náplni geoparku nemají funkcionáři sdružení odpovídající znalosti. Zatím je třeba uklidit a opravit poškozené stezky. Jak by měly vypadat informační texty a cedule se dozví od odborníků z CHKO a muzea. Na jejich přípravě se již pracuje. Co ale bude skutečností je otevřenou otázkou.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena