MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Výsledek voleb už asi zpochybněn nebude

Ivan Turnovec

Nejvyšší správní soud zamítl většinu stížností na průběh či výsledek parlamentních voleb. O zbývajících stížnostech, kterých je ještě třináct, musí rozhodnout do 6. července. Mezi již zamítnutými byla i stížnost kandidáta Strany zelených za liberecký kraj, Petra Pávka. Ten, jak jsme již před časem uvedli, nezískal mandát přesto, že zelení dosáhli během voleb na liberecku nejvyšší procentuelní zisk.

Petr Pávek chtěl, aby soud nařídil přepočítání hlasů. Nesouhlasí navíc se způsobem, jakým jsou hlasy převáděny na mandáty. Argumentoval tím, že zelení ačkoli získali v Libereckém kraji 9,58 procenta hlasu, nemají žádné křeslo ve Sněmovně, při čemž v Praze stačilo 4,84 procenta hlasů ministrovi zahraničí a místopředsedovi KDU-ČSL Cyrilu Svobodovi k tomu, aby se poslancem stal.

Nejvyšší správní soud Pávkovi nevyhověl a nepostoupil jeho požadavek k posouzení Ústavnímu soudu. Nicméně dal mu za pravdu ve věci volebních krajů. Podle zprávy volebního senátu soud sdílí "pochyby navrhovatele o vhodnosti rozdělení volebních krajů", a to zejména z hlediska principu rovnosti volebního práva, viz zpravy.idnes.cz 29. června 2006.

Podle Nejvyššího správního soudu nestejná velikost jednotlivých volebních krajů není specifikem pouze pro Českou republiku. Podobné problémy jsou i v jiných zemích. V každém případě by bylo užitečné zamyslet se, byť jde jen o interní pravomocné rozhodnutí zákonodárců, zda současné rozdělení zachovat, nebo provést úpravy co se počtu voličů v jednotlivých oblastech týče.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena