MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Docela vážný problém

Ivan Turnovec

Z výzkumu agentury Median vyplynulo, že největšími skeptiky ohledně chování dětí jsou údajně starší lidé. Přes devadesát procent dotázaných starších sedmdesáti let je přesvědčeno, že děti jsou agresivnější než dříve. Přiznám se, že mezi ně patřím i já. A souhlasím i s uváděnými důvody. Za příčinu agrese označilo 71,5 procenta respondentů průzkumu násilí v televizi. Jen o něco málo procent méně soudí, že na děti má špatný vliv nedostatek péče a času ze strany rodičů. Podle psychologa a předního českého odborníka na šikanu Michala Koláře mohou mít na nezvladatelné chování dítěte (jak to velmi decentně označil) tyto dva faktory vliv. http://zpravy.idnes.cz/nezvladatelnych-a-agresivnich-deti-pribyva-fej-/domaci.asp?c=A060706_214721_domaci_dp Zajímavější než vlastní článek (odkaz viz výše), jsou některé ohlasy čtenářů. Právě na ty bych rád upozornil (diakritiku kromě nejkřiklavějších případů neupravuji, na e-mailove zprávy je již počítačová čtenářská obec zvyklá):

onehdy sem byl svedkem krasne prihody: (Michal Fabik, mail, 07.07.2006 13:22 ) mlada maminka sla po ulici s cca 5ti letou holcickou, ktera si vzala do hlavy ze si vedle na travniku natrha pampelisky nebo jakesi podobne zazraky flory, pricemz si ruce umazala od "obycejne hliny", kdyz to maminka videla, zacala na ni rvat zpusobem jako: "to si ze me delas srandu?! podivej se jaky mas ruce! no pockej ty dostanes par facek az prijdeme domu, vysvetli me cim to ted umyjem, vysvetli me to!!!" nacez se holcicka samozrejme dala do breku. okolokracejci dustojny pan v letech se tomu pousmal a otcovskym tonem mamince odpovedel: "mydlem mlada pani, mydlem" ...jen pro ilustraci toho jak n.a.s.r.a.n.o v hlave nekteri rodice maji...

Když soudci vzkážou občanům (tonicekXXL, mail, 07.07.2006 13:08 ) že být slušný se nevyplácí co můžeme čekat? Filip neví že byl u STB, Gross si na byt půjčil, Kraus neví čí peníze posílal do Ghany,myslíte že děti jsou blbí.Vždyť dostat dneska doživotí je mnohem lepší než dostat důchod.

Čím to je? (lovesound, mail, 07.07.2006 12:33 ) Je to dáno celkovým klimatem ve společnosti. Děti od malička vidí kolem sebe bezohlednost, neupřímnost, násilí atd. Kantor se na ně vinou blbých zákonů nesmí ani křivě podívat, natož jim jednu vrazit a oni jsou si toho vědomi.Tak toho prostě zneužívají. Trestní odpovědnost bych snížil buď na 12 let,jako v Anglii nebo minimálně na 14. A samozřejmě jim vštěpovat, že po vině MUSÍ přijít trest a ne aby je tatínek ještě z toho přes známosti a peníze tahal...

Pravda (Alejo Carpentier, mail, 07.07.2006 09:12 ) Řezat, řezat, řezat,...fyzicky tresty fungujou tak proc je nepouzivat?

Nedivím se... (JamesKirk, mail, 07.07.2006 08:42 ) ...většina současných "rodičů" zaměňuje liberální výchovu svých potomků za svou neschopnost je vychovávat. Potom je výsledek takový jaký je. I na řízení obyčejného mopedu je třeba se něco naučit, ale k výchově dětí to není třeba, většina lidí si myslí, že to zvládne ... ale nezvládne nic. Pak je v TV plačící maminka mladého vraha omlouvající ho, že je hodný. Všechno je v přehlížených drobnostech, kdo neumí pozdravit staršího, či mu uvolnit místo třeba v autobusu asi těžko se bude chovat s ohledem na ostatní. Pokud nikdo chlapci neřekne tohle se nedělá tak má vklad do života takový, že může všechno vůči ostatním, ale sám je naprosto udivený tím když se ho náhodou někdo zeptá proč to dělá, že by to neměl. A navíc současný styl života těmto nevychovancům silně nahrává.

Re: Nedivím se... (da_Mikesh, mail, 07.07.2006 08:53 ) souhlas. Dnešní generace rodičů to totiž často nezvládají ani sami se sebou natož s dítětem. Výchova pak probíhá ve stylu běž se dívat na televizi a né to nevadí, že dávaj film s Arnoldem a tobě je 6. Tak se pak není čemu divit.

Každá generace říká... (ples, mail, 07.07.2006 08:20 )...že ta nastupující je horší než předchozí. Slyšel jsem to o té svojí (Husákova ;-)), říkám to i o té, kterou zastupují moji synové. Ale je tady patrný rozdíl. My jsme taky zlobívali, taky jsme měli svoje úlety. Ale ve škole se nemuseli bát dám nám pár přes držku, protože rodiče na ně za to nevolali policajty. Spíš nám doma ještě přidali. TV doma nebyla zapnutá tak často, PC ještě byly v plenkách. Moji kluci jsou zatím v poho, aniž bych musel použít fyzické tresty. Zatím stačí zařvat. Jenže za tím stojí spousta usílí a práce vysvětlovat a ukazovat, co je špatné a co dobré. PC jenom od-do, žádné krvavé hry, v TV taky těžká cenzura. Člověk si připadá jako despota :) Ale zatím to nese svoje ovoce. Uvidíme jak dlouho. Bohužel nikde není jistota, že ta idylka potrvá věčně. Stačí jedna špatná parta a x-let práce je v čudu. Ale člověk si bude moct říct, že se aspoň snažil. Hm...malá útěcha.

Viď, že on vyslovil pravdu (kterou dost lidí nechce slyšet) (killy, mail, 07.07.2006 09:25 ) Děti jsou prostě horší tak, jak jsou stále horší jejich rodiče .. a rodina vůbec!

Celý systém (HolmesS, mail, 07.07.2006 08:17 ) Domnívám se, že tento vývoj je zcela přirozený. U nás mají v první řadě více práv darebáci, než poškození. Učitel ve škole nesmí dát dítěti facku (a mnohé z nich rozumí jen tomu), rodiče na výchovu při honbě za penězi kašlou, hmotnou zodpovědnost za škody spáchané dítětem nenese též nikdo... takže, pokud to dítě od mala nebude pociťovat, že existuje nějaká autorita, které se MUSÍ podřídit, tak nám vyrůstá národ kriminálníků.

názor (nenápadně maskovaný Kei, mail, 07.07.2006 08:03 ) Drogy, alkohol a NEZÁJEM RODIČŮ dělá z mladých lidí nesoudný, nic nerespektující odpadlíky, jejichž jedinou zábavou je co zničit, rozbít, koho zmlátit atd. Proutek se má ohýbat, dokud je ještě mladý, ne "podporovat" za každou cenu a la západní svět... se tam běžte podívat. zábavou v Anglii je zmlátit libovolného kolemjdoucího, kde to jsme? Jinak ne vždy je dítě obrazem chování dospělého. Naši jsou hodní a rozumní lidé a já byl jako malej děsnej smrad. Naštěstí pár let v nejhorší ZŠ ve městě a tvrdé fyzické tresty rodičů ze mě udělaly člověka (snad ;-)). Jsem ten, ze kterého to prostě vymlátili a jsem jim za to vděčný. Některé děti se prostě hyperaktivní narodí... Proto by v každé třídě měla opět viset rákoska, já jsem pro všema deseti. Doufám, že to "nedobudujem" na úroveň amerických státních škol, kde děti musí denně procházet detektorem kovů...

Děti jsou obrazem společnosti. (Zbloudilý, mail, 07.07.2006 04:26 ) Není to jen o filmech. Všimněte si slušnosti v chování našich politiků. Všimněte si té ohromné dávky slušnosti mezi námi. Děti vidí v dospěláckém světě své vzory. Vidí, co v reálném světě vítězí a co prohrává. A tak ti, co k tomu mají svalovou hmotu, napodobují vítěze. Snad jen, vítěz se nikdy neurčuje po prvních šestnácti minutách utkání. Ale to ty děti nevidí. Vidí jen současný stav a tak se mu přizpůsobují. Mějte krásný den.

Naklad a sledovanost, at to stoji cokoli.. (erdoes2, mail, 07.07.2006 02:49 ) Casopisy pro dospivajici narusuji mravni vyvoj deti. Napr. ruznymi "poradnami" vytvareji v detech lzive presvedceni, ze kdo ve 12 letech nesoulozi, je deviantni.. Televize zase nabizeji navody na zlociny i reseni problemu nasilim s potoky krve. Oboji ma stejne koreny: Prekracovani spolecenskych norem vzdy budi zajem ctenaru i divaku. Je to jen sprosta vymena spolecenske slusnosti za penize do vlastni kapsy. Zacal to jisty pan Zelezny a ostatni ho pouze tupe nasleduji. Media vsak nejsou obycejnym podnikanim, tim ze vytvareji spolecenske normy, by mela mit i vetsi odpovednost. Za poskozovani zajmu spolecnosti by mel nasledovat tvrdy trest, az odneti licence.

Trochu smutné čtení, ale bylo by asi třeba něco víc než jen se zamýšlet - nejmladší generace je totiž odrazem toho co se děje kolem ní, odrazem života dospělých. To jak se nyní nezodpovědně chovají naši zvolení zástupci je smutný příklad.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena