MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Konec jedné kauzy

Ivan Turnovec

Jindřich Sznapka ve čtvrtek po sedmi letech skončí ve funkci starosty Českého Těšína. Přijal rozhodnutí soudu ve zkráceném řízení a zaplatí peněžitý trest 160 tisíc korun za úplatkářství. Soudce rozhodl, že starosta dal úplatek sto tisíc svým oponentkám z občanského sdružení Těšínské zrcadlo Janině Putniorzové a Ewě Santariusové, které chtěly referendem zablokovat rozprodávání městských domů. Pět let také nesmí vykonávat veřejné funkce. "Podal jsem už svou rezignaci na podatelně. V pátek odstoupím i jako zastupitel," informoval novináře starosta Sznapka, bývalý úspěšný politik ČSSD, "S politikou končím. Už mne ty tahanice nebaví," uvedl podle aktualne.cz.

Tento krok následoval po rozhodnutí, že přijme trest za úplatkářství, ke kterému ho ve zkráceném řízení odsoudil karvinský soudce. Kromě pokuty sto šedesát tisíc korun totiž nesmí pět let působit v městském zastupitelstvu,tedy ani zastávat funkce v samosprávě.

Šéfové ČSSD se Sznapky nejprve zastávali, trvalo to do doby, než Těšínské zrcadlo nezveřejnilo pasáže z nahraných rozhovorů, ve kterých nazýval občany hňupy a popisoval jak a v čí prospěch se na radnici rozhodovalo. Když se starostova kauza zveřejnila (o podplácení jsme psali i na těchto stránkách) a vedení ČSSD jej začalo kritizovat, ze strany vystoupil. Jeho spolupracovníci z radnice nicméně dál stáli za ním (situace podobná té u nás). Vedení ČSSD nakonec v Českém Těšíně nezbylo nic jiného, než tamní organizaci rozpustit. Sznapka se rozhodl dál se nesoudit, i když mu ještě neuplynula lhůta na rozmyšlenou, ve které může podat proti trestnímu příkazu takzvaný odpor. Ten ve zkráceném řízení nahrazuje odvolání. Vzhledem k tomu, že i státní zástupce se vyjádřil, že odpor nepodá, záleželo na Sznapkovi, zda chce podstoupit velký proces i s výslechy svědků a zájmem veřejnosti. Sznapka nicméně veřejný proces nechce a proto přijal trest.

Ženy které kritizovaly podmínky privatizace a to, že si lukrativní domy s obchody a restauracemi levně přiklepli i zastupitelé a jejich příbuzní včetně starostovy rodiny. Při privatizaci získali lukrativní nebytové prostory mimo jiné dva Sznapkovi bratři a jeho matka.Ženy sice uspěly u soudu, ale nejsou spokojené. "Nemůžeme být spokojené, neboť nám nešlo o to udělat starostovi ostudu. On na radnici nebyl sám. Doufaly jsme, že dokážeme, že korumpovat se nevyplácí," uvedla Janina Putniorzová podle aktualne.cz. Je totiž přesvědčena, že Sznapka se dopustil kromě úplatkářství i zneužití pravomoci veřejného činitele a maření přípravy referenda. To se ale již řešit nebude, soud skončil. Těšínské zrcadlo se teď proto chystá zveřejnit o způsobu vládnutí v Českém Těšíně další informace.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena