MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

E-mailovou poštou

Jan Šinágl

Pasáže z mailu pana Šinágla předkládáme našim čtenářům. Jak tedy Jiří Menzel odpovídal redakci LN:

* LN Na čem se nejvíc vydělá?

Nejlíp se vydělává na lidské blbosti. To dobře vědí majitelé sázkových kanceláří, loterií a hlavně bulvárních médií. Pan Železný kdysi strhl tuhle lavinu a zbohatl na tom, že cynicky zavalil své diváky hloupostmi a sprostotami. Hlouposti a sprostoty nás obklopují čím dál tím víc a chytráci, kteří s nimi manipulují, jsou čím dál tím bohatší a neostyšnější. Zisk se stal dneska nejvyšší metou a to je v oblasti produkcí, které mají mít vliv na duši člověka, cestou do pekla. Nejlépe by bylo ty snadné výdělky na hlouposti lidí mastně zdanit. Když se ale o něčem takovém zmíníte, každý se zděsí před tím strašlivým slovem cenzura.

* LN Sám s tím máte své zkušenosti. A je to pořád stejné?

Trvalo mnoho let, než se lidé nechali poučit o vlivu životního prostředí na tělesné zdraví člověka. Ve vyspělých státech existují instituce chránící čistotu prostředí, nezávadnost potravin a podobně. Neurvalé snahy po zisku jsou v oblasti tělesného zdraví do určité míry limitovány zákony. Nemůžete pouštět do vzduchu nebo do vody jedy, které ohrožují zdraví lidí, je na to zákon. Nemůžete jim prodávat zkažené potraviny, skočila by po vás příslušná komise. V oblasti duševního zdraví tomu tak není, a tak si čím dál tím víc zvykáme na sprostoty, surovosti, moderními hrdiny jsou dnes gauneři a úchylové. Lépe se na nich vydělává a to ospravedlňuje každou nemravnost. Zisk je dnes vrcholem všeho. Je i nad morálkou. Chcete-li se při tvorbě obejít bez podpásovek, je z vás chudý příbuzný, zůstáváte v úloze oukropečků. A když přece chcete dělat něco pořádného, musíte umět žebrat. Mám s tím teď v poslední době určitou zkušenost a díky té zkušenosti obdivuju svoji ženu.

* LN Máte v té své příslovečné skepsi taky nějaké pozitivní zprávy?

Jednu dost podstatnou: máme se dobře! Máme se tak dobře, jak jsme se v dějinách nikdy neměli. Nemyslím jenom hmotně. Nemusíme mít strach z nepřátel, jsme obklopeni sousedy, se kterými vycházíme v dobrém - to se v historii naší země ještě nikdy nestalo. Během moderní historie nás vždycky někdo okupoval, Rakušané, Němci, Rusové. Ale ani naše samostatnost mezi oběma válkami nebyla růžová. Ze všech stran nás obklopovali a ohrožovali nepřátelé. Rakušané, že jsme se od nich odtrhli a sebrali jim velkou část průmyslu, Němci, že jsme se nechtěli stát součástí Říše, Poláci kvůli Těšínsku, Maďaři, protože jsme jim vzali Slovensko. A uvnitř se zase republika bránila Němcům a Slovákům, kteří se od ní chtěli odtrhnout, fašistům a komunistům, kteří ji chtěli zlikvidovat. Proti tomu je dnes naše země v situaci téměř idylické. Teď máme jediného nepřítele, to jsme my sami. Nebo ještě líp: naši největší škůdci jsou ti, co jsme si je zvolili. Ti ješitní troubové v parlamentu, ve Strakovce i na Hradě, amatéři, kteří neumějí udělat jeden pořádný zákon a většinu času a energie proplýtvají v nekončících žabomyších bitkách o koryta.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena