MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak spočítat korupci

Jan Šebelka

Utápím se ve vysněných etických kodexech, výkonech policejní i soudní moci, řečech politiků, komentářích pravicových či levicových novinářů i konáních mocných podnikatelů a advokátů. Pravdu má totiž ten, kdo si ji umí zaplatit, kdo je víc vidět, kdo má drzejší čelo a dražší auto. Jako kdybych ztrácel schopnost rozlišovat co korupce vlastně je, kde jsou její hranice.

V předvolebním pořadu Otázky Václava Moravce Speciál, které byly vysílány z Malého divadla 13. dubna 2006, řekl poslanec za ODS Tomáš Hasil: „Nedokážu si představit, jak se měří, váží nebo počítá korupce. Neznám metodiku společnosti Transparency International, ale Liberec je krásné, nádherné, bohaté, rozvíjející se kulturní a sportovní město. Nedovedu si představit, že kdyby to bylo o korupci, že by to nebylo obráceně.“ (Jen na okraj, nebyl to jeho originální výrok, podobnou, možná zcela totožnou větu, vyslovil Hasilův velký vzor předseda senátu Přemysl Sobotka v jiné televizní debatě.) Na první pohled se toho myšlence nedá vytknout. Sama korupce se opravdu nedá zvážit, změřit ani spočítat a Liberec je pro někoho sportovním městem. Ostatní je věc názoru. Nicméně poslanec Hasil neříká pravdu, vážit i počítat umí velmi dobře.

Při sledování tehdejší besedy jsem si vybavil vyprávění profesorky jednoho libereckého gymnázia o diskuzi se svými studenty na téma liberecké korupce. O slovo se přihlásila dcera majitele místní stavební firmy a prohlásila: „Co pořád proti ní máte? Kdyby v Liberci nebyla, nic by se tady pořádnýho neudělalo.“ V podstatě měla pravdu. Asi takovou, jakou má i Tomáš Hasil. Rozdíl je v tom, že studentka byla vychována v prostředí, které korupci bere jako běžný podnikatelský nástroj, zatímco on je politik a měl by proti ní bojovat. Ne ji bagatelizovat, zavírat před ní oči a zesměšňovat snahu Transparency International, která již několik let dává Liberec na druhé místo v žebříčku nejzkorumpovanějších měst v ČR. Zvlášť, když má máslo na hlavě.

Posuďte: Liberecký krajský úřad vydal dvě reprezentativní publikace, jejichž výrobu zadal firmě Kalendář Liberecka. (Poprvé bylo výběrové řízení, podruhé už se nikdo s takovou maličkostí neobtěžoval.) Jak se později ukázalo, dvoumiliónová zakázka na druhou knihu byla předražená o jeden milión korun, což s velkou radostí spočítali ostatní nakladatelé z regionu. Hejtman vzal jejich stížnost na vědomí, nicméně zakázku nezrušil. Přeloženo do srozumitelné řeči, věnoval firmě pana Hasila Kalendáři Liberecka, dle platného Obchodního rejstříku je stále jejím společníkem, zmíněnou částku. Poslanec může stokrát tvrdit, že všechny aktivity v Kalendáři zmrazil, nicméně polovina z daru od Kraje mu může, ležíc na účtu, vydělat za čtyři roky jeho dalšího poslancování pěkných pár tisíc navíc. I euro.

Není tohle klientelismus, což je jedna z forem korupce, jak vyšitý? Protěžování známých je v Liberci dlouhá léta spojováno především s ODS, která vládne nejen městu, ale i Kraji. Abych však nezůstal u mediálně lehce profláknuté kauzy, přidám další případ. Mladý, nadějný, liberecký spisovatel šel na Kraj prosit o peníze na vydání své prvotiny. Bylo mu přislíbeno 40 tisíc korun s podmínkou, že knihu musí vydat Kalendář Liberecka. Tak se stalo. Oproti milionové pozornosti jde o drobnost, prkotinu a nicůtku, nicméně i ta usvědčuje poslance Parlamentu ČR ze lži. Jen těžko si lze totiž představit, že by podobný nápad vyšel z hlav samotných úředníků. Proto není pochyb, že Tomáš Hasil velmi dobře ví, co korupce je, a v rozporu se svou televizní proklamací si ji umí i dobře spočítat.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena