MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Proč je nutná změna

Ivan Turnovec

Tolerance ke korupci znemožňuje přijímat potřebné kvalitní zákony, které by zajistily racionální právní prostředí pro poctivé podnikání a efektivní vymáhání práva. To nahrává nepoctivým zastupitelům na komunální úrovni. Závislost na podpoře skupinových zájmů vede špičky parlamentních stran (levice stejně jako pravice) k hledání skupinových vazeb a propojování až s podsvětím.

Dvě nejsilnější strany vyšlé z posledních voleb se od sebe neliší zdaleka tak jak to vypadá podle jejich mediálních tanečků. Například výdaje na školství se v rozporu s rétorikou Lidového domu prudce snížily právě za vlády koalic vedených ČSSD. Korupční privatizace podnikatelského majetku státu, faktický levný výprodej výnosných strategických podniků, pokračoval po odchodu ODS do opozice ještě intensivněji v režii sociálních demokratů. Korupce se za koalic vedených ČSSD prohloubila.

V české politice nastává krize hodnot. Projevy politiků zaklínajících se demokratickými hodnotami a principy ztrácí lesk. To co se děje kolem nás politologové nazývají klientelistickým a korupčním stylem vládnutí, podnikání i morálky. Nelze se divit, že situace znepokojuje a znechucuje občany. Analyzovat a pojmenovat příčiny a zdroje korupce, nedemokratického a nemravného jednání politiků, státních i obecních úředníků, soudců i části podnikatelské sféry už nemá cenu. To jediné co cenu má je dosáhnout změny. Změny na všech úrovních. Začít by se mělo v říjnu. Pokud se podaří udělat pořádek na úrovni komunální, bude možno postupně tlačit i na ty úrovně vyšší.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena