MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Den bez aut

Ivan Turnovec

Ve čtvrtek 14. 9. odpoledne se objevil pod Národním muzeem, pár metrů od pražské magistrály, kudy denně projedou tisíce aut, na pár hodin byt s kobercem, stolem, postelí, křesly a především velkým transparentem s nápisem "Trávit život za volantem? Dejte nám pokoj".Tento "živý billboard" byl v Česku první akcí letošního Evropského týdne mobility, který vyvrcholí pátečním dnem bez aut. Do dne bez aut se letos přihlásilo čtyřiačtyřicet měst ze všech krajů republiky. Je to nejvíce od roku 2002, kdy se česká města začala do této celoevropské akce zapojovat. Spolu s Evropským dnem bez aut pořádá v pátek 22. září "svůj" Den bez aut také ekologické sdružení Děti Země, a to už počtrnácté. V některých městech uzavřou aspoň na několik hodin svá centra autům - například Praha nebo Kroměříž. V jiných bude jízda v hromadné dopravě zadarmo, například v Berouně, Kroměříži, Vsetíně. Plzeň dokonce prodloužila tuto nabídku hromadné dopravy zdarma, na tři dny (od 20. do 22. září) pod heslem "Nech své auto doma a svez se s námi zadarmo!"

Turnovské radní tato akce neoslovila. To že městká doprava bude v pátek zadarmo je málo a nic to neřeší. Je to smutné, uvážíme-li jaká situace ve městě na silnicích panuje. Ostatně stačí citovat ministra životního prostředí Petra Kalaše ze serveru Aktualne.cz „Automobilová doprava se stává zejména ve městech jedním z nejzávažnějších problémů životního prostředí - auta produkují skleníkové plyny, prach a hluk". Připomenout lze i to, že z litru spáleného benzinu se uvolní 2,5 kilogramu skleníkového plynu. I proto letošní celoevropská osvětová kampaň upozorňuje na nebezpečí globálních klimatických změn, na nichž se podílí i rostoucí automobilismus. Je smutné že kolejová doprava (při jízdě vlakem se sníží emise trojnásobně) a vůbec hromadná doprava je jen popelkou.

V Turnově se starostovi a jeho nejbližším podařilo veřejnou dopravu výrazně omezit likvidací zastávek v centru města. V současné době si na další omezení veřejné dopravy stěžují občané z Turnova 2.

Evropská komise už před prázdninami zahájila ekologickou kampaň s názvem I ty ovládáš změny klimatu, v níž ukazuje lidem, jak mohou každodenním chováním omezit vypouštění skleníkových plynů. Dovolím si turnovským radním připomenout, že jednou z možností snížit znečištění ovzduší, je i omezit jízdu autem, chodit pěšky, jezdit na kole nebo používat hromadnou dopravu.

Měli bychom se při této příležitosti ptát všech kandidujících v nadcházejících komunálních volbách, jak chtějí oni osobně, a jejich uskupení, dlouhodobě a koncepčně řešit problémy dopravy. Zatím současné vedení radnice dělá kroky vedoucí jen ke zhoršení dopravní situace. Ti kteří chtějí kontinuitu vládnutí, hlavně Nezávislý blok, v tom hodlají pokračovat. Někteří z občanů uvedených na jejich kandidátce si to neuvědomují. Tím spíš by se nad tím měli zamýšlet voliči.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena