MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

O co jde při letošních komunálních volbách

Ivan Turnovec

Dlužno uvést, že část chodu města jde samotokem. Správu zajišťují úředníci dle zákonných norem a s tou v podstatě neměli občané nikdy větší problém. Do toho běžného chodu totiž příliš nezasahují volení funkcionáři. Jiná situace je v případě když jde o větší investiční akce. Otázkou je, kde je hranice, kterou obvykle určí až čas. Bilancovat by se mělo právě v období před volabmi. Já, stejně jako většina občanů neznám osobně všechny argumenty a skutečnosti, nicméně z těch mála která jsem sledoval podrobněji a která čas od času připomínám, patřím k oponentům a na základě analogie se obávám, že rozhodování radních v Turnově nesloužilo mnohdy rozvoji města. Rozdělování městských prostředků, obchodování s městským majetkem a povolování výstavby a podnikání bohatým subjektům je velmi atraktivní. Zde do chodu města zasahovala rozhodnutí "politická", kdy se prosazovaly "vize" starosty Hejduka. Mistrná zákulisní jednání umožnila (i přes sliby většiny zastupitelů v jejich předvolebních programech) likvidaci koupaliště v Dolánkách s tím, že nemá konkurovat velikášskému plánu výstavby areálu v Maškově zahradě, který nebyl realizován. Už nákup pozemků placených mecenášem Horáčkem má vadu na kráse, dohodnutá cena totiž výrazně přesahovala cenu obvyklou. Ostatně dobročinnost pana Horáčka, doplňující výrazně městský rozpočet, umožnila odpouštět milionové dlužné částky organizaci jednoho ze zastupitelů. Počítalo se s ní při rekonstrukci Střelnice, která se stala po smrti pana Horáčka černou dírou městského rozpočtu, protože na ní bylo v podstatě vyhozeno proinvestovaných 40 milionů. Starostovi se dařilo prosazovat účelové změny, např. regulační plán centra města tak, aby vyhovoval investorům a jemu osobně, nikoli občanům. Přehled pochybných a nestandardních rozhodnutí vedení města se před volbami hodlá zveřejnit zastupitel Kunetka. Z jeho materiálů cituji: "Volič musí získat přehled o volebních slibech a jejich plnění politickou mocí soudržného uskupení Nezávislého bloku, ODS, ČSSD, US-DEU a KSČM v letech 1998-2002 a plnění slibů koalice Nezávislého bloku a ODS z období 2002-2006. Zatím všechny programové sliby od roku 1998 průběžně vyhodnocoval starosta a někdy i jeho zástupci. Měli k tomu své sloupky v městském měsíčníku HOT. Starosta hodnotil úspěšnost ještě také na svých pravidelných měsíčních tiskovkách. Veřejnost se tak dozvěděla, že vedení radnice bylo vždy velice úspěšné a že je úplně spokojené, že jen věční odpůrci stále kritizují závažná pochybení, která vlastně neexistují." Dlužno připomenout, že starosta si nikdy nedělal velké problémy s pravdivými informacemi a to nejen ve vztahu k občanům a novinářům, ale i zastupitelům a radním.

Mezi lidmi již koluje leták Nezávislého bloku vymezený dvěma jmény - na prvním místě je PhDr. Hana Maierová místostarostka, na posledním současný starosta ing. Milan Hejduk (který prohlašoval, že se voleb již nezúčastní). Na kandidátce je řada lidí, kteří by mohli být přínosem pro řízení města - z těch se ale do zastupitelstva patrně nikdo nedostane. Jiní by ani nemohli v zastupitelstvu pracovat, plně se věnují své náročné práci a o tom komu vlastně dělají reklamu ani nevědí. Ti kteří chtějí být díky získaným občanským hlasům zvoleni, jsou již dnes existenčně závislí na městských financích. Ti kteří o nich v soudržném uskupení s několika zastupiteli za ODS rozhodovali. Zatím co ODS se pokusila o očistu, na její kandidátce někteří současní zastupitelé chybí, Nezávislý blok o něčem podobném ani neuvažuje. Paní místostarostka by ráda sáhla po starostovském postu. Poučila se od starosty a při své charakteristice decentně vynechává veškerá svá pochybení, mezi kterými hraje prim její podíl na milionech vyhozených při přípravě staveniště Střelnice, jejíž další výstavbu vehementně prosazovala, ostatně podobně jako prosazovala, zcela nelogické, vtahování supermarketu do centra města a to dokonce v zátopové oblasti čímž podporovala starostu.

O co tedy půjde během letošních komunálních voleb? O změnu stylu a nápravu některých rozhodnutí poškozujících město, nebo o kontinuitu bez kontroly, tak jako se to Nezávislému bloku v čele se starostou Hejdukem již dvakrát povedlo. Tu změnu chtějí kandidáti za Volbu pro město. Kontinuitu s postupným zakrytím všech problematických a předražených akcí Nezávislý blok. Je otázkou co si občané vyberou.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena