MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Několik čísel o komunálních volbách

Ivan Turnovec

Ve volbách do obecních zastupitelstev letos kandiduje rekordních 201 249 lidí. V 6364 volebních obvodech se bude o více než 62 tisíc mandátů ucházet 195 politických stran a hnutí. Stranická příslušnost přitom v komunálních volbách velkou úlohu nehraje. Téměř 78 procent letošních kandidátů jsou nestraníci, kteří se nacházejí napříč spektrem na kandidátkách politických stran i v samostatných tzv. nezávislých", často účelových, uskupeních.

Hned po nich následují - co do počtu "želízek v ohni" - parlamentní strany. Nejvíc kandidátů má tradičně KSČM. Voliči si budou moci vybírat z 12 985 jejich zástupců. Následují ODS, ČSSD a KDU-ČSL. Rozmach prožívá Strana zelených - postavila přes 5200 kandidátů, což je oproti minulým volbám téměř trojnásobek. Počet zájemců o místa v zastupitelstvu přitom trvale roste. V roce 1994 o ně usilovalo zhruba 160 tisíc lidí, o čtyři roky později jich bylo o 21 tisíc více a při posledních volbách v roce 2002 už bylo kandidátů téměř 193 tisíc.

Průměrný věk kandidátů je 45 let. Nejstaršími adepty jsou tři čtyřiadevadesátiletí Pražané - Marta Berková za Stranu občanské sebeobrany, Blahoslav Čermák za Občany pro Prahu 7 a Bohdan Götz za Českou stranu národně socialistickou. Kandiduje ale také stále víc mladých. Jejich zájem o politiku dokazují kandidáti těsně nad hranicí plnoletosti, těch kteří teprve dosáhli osmnácti let jsou stovky. Do místní politiky se hlásí i více žen. Letos jich je už přes 60 tisíc. Reprezentují třicet procent všech zájemců o zastupitelské posty. Kolik se jich do zastupitelstev dostane uvidíme. V každém případě by mohla jejich přítomnost komunální politiku trochu kultivovat.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena