MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Letní koncerty na Hrubé skále

Otakar Grund

Pátý ročník Letních koncertů na Hrubé Skále pořádaných v kostele sv. Josefa proběhl ve dnech 24. června až 2. září 2006. Již první koncert vzbudil před pěti lety překvapivě velký zájem veřejnosti. Ukázalo se, že kostel je akusticky vhodný pro vystoupení sólistů, komorních těles i nevelkých pěveckých sborů. Ve výboru spolku bylo proto rozhodnuto o tom, že v dalších letech budeme v těchto koncertech pokračovat a veškerou organizační práci převzala paní Antonie Kuchařová z Hrubé Skály.

S ubíhajícím časem však zájem posluchačů poněkud ustával a koncerty i přes důkladnou přípravu nebyly navštíveny tak, jako dříve. To se částečně projevilo i na množství získaných peněz. Nepatrný prodělek vždy turnovský spolek kryl ze svého rozpočtu. Jeho činnost pravidelně podporuje vedení Městského úřadu v Turnově i někteří zahraniční členové. Spolek si proto nekladl zisk jako prvořadý cíl, avšak diskuse o rentabilitě letních koncertů se stále objevovaly na schůzkách jeho výboru.

Na počátku letošního roku bylo rozhodnuto o tom, že pozváním špičkových umělců se zájem kulturní veřejnosti obnoví. Pátý ročník se konal zároveň v roce, kdy turnovský spolek oslaví patnáct let od znovuobnovení své činnosti a je příjemné konstatovat, že měl o poznání vyšší úroveň než v předchozích letech.

V sobotu 24. června zde vystoupil pěvecký sbor Musica Fortuna pod vedením svého zakladatele Vítězslava Čapka. Sbor sklidil bouřlivý potlesk publika v téměř zaplněném kostele a potvrdil, že právem sklízí úspěchy nejen doma, ale i v zahraničí. K absolutní české špičce interpretačního umění patří bezesporu pražské Adamusovo trio ve složení Jan Adamus-hoboj, odchovankyně turnovské hudební školy Jitka Adamusová-housle a Květa Novotná-klavír, cembalo. Tito umělci zde vystoupili 15. července a svým výkonem doslova nadchli příznivce vážné hudby. Skutečně největší návštěvnosti se těšil srpnový koncert pražské skupiny Baroque jazz quartet pod vedením Eduarda Spáčila a s flétnistou, turnovským rodákem, Jaroslavem Šolcem. Chrámový prostor byl zaplněn do posledního místa a závěrečný potlesk posluchačů nebral konce. Podobných ovací se dočkal 19. srpna mladý a talentovaný barytonista Jakub Pustina v doprovodu varhaníka Pavla Čapka a 2. září zde doslova zazářil ještě mladší trumpetista Dalibor Pavlovic z Mariánských lázní s varhaníkem Jiřím Chlumem, původem z Jilemnice.

Letošní koncerty navštívilo dohromady více než 600 posluchačů, avšak náklady interpretů pomohly uhradit i příspěvky od sponzorů. Členkám výboru, paní mileně Šolcové a hlavní organizátorce paní Antonii Kuchařové tak pro tento účel přispěli manželé Šulcovi a Vítězslav Sekanina z Turnova, Meisnarovi z nedaleké Všeně a dopravní společnost Interbus z Prahy. Nezištnou pomoc jim poskytlo i vedení Obecního úřadu na Hrubé Skále, představitelé správy zámku i manželé Zimovi, majitelé hotelu Štekl. Pět let pořádání koncertů dokazuje, že zdejší produkce si získaly výrazný zájem stálého okruhu posluchačů a mohou i v budoucnu vytvořit každoroční charakteristickou nabídku zdejší letní sezóny.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena