MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Je politika zdrojem korupce?

Ivan Turnovec

Vedení Transparency International (TI) vystoupilo se zatím nejostřejší kritikou českých politických (a to hlavně parlamentních) stran. Podle jejich vyjádření jsou strany uzavřenými spolky zaměřenými na získávání vlivu. Strany jsou prý také odpovědné za vysokou korupci v zemi. Strany si žijí svůj vlastní život, kdy se několik málo členů neustále drží u moci, rozděluje si důležité posty ve státě a dává si pozor, aby o tuto moc nepřišli. Stejně jako strany se chovají i účelová uskupení maskující se označením "nezávislosti". Podle Michala Štičky z TI "Politické strany v Česku postupně zmutovaly do firem obchodujících s vlivem". Stav české politiky je prý příčinou nelichotivého postavení Česka v žebříčku světové korupce. Politika je za tuto korupci přímo zodpovědná.

Kolektiv autorů TI zveřejnil, pod názvem Transparentní procesy v politickém rozhodování, na 232 stranách několik studií, ve kterých se lze dočíst o chování i financování politických stran, i o tom, jak vypadá stranický život či jaké problémy způsobily vyšetřování politiků.

Jednoduše řečeno, politické strany tvoří jen několik málo členů, kteří si žijí svým vlastním životem, členská základna je manipulována vedením. Příkladem může být výběr kandidátů na volitelná místa kandidátek, či do vysokých funkcí. Tzv. "vnitrostranická demokracie", je v České republice chimérou. Strany buď vůbec nemají dostatečná pravidla pro obsazování kandidátních listin, a pokud ano, tak je nedodržují. Moc se tak reálně soustředí do rukou několika stovek lidí, z nichž většina jsou funkcionáři. Tito lidé si nastavují takový systém, aby o své posty nepřišli. Místní kartely mezi sebe nové lidi nepouští. Na postech parlamentních i komunálních se objevují stále stejní lidé. TI upozorňuje ještě na jedno riziko, které přináší nízký počet straníků. Tím je fenomén mrtvých duší. Projevuje se to hlavně na komunální úrovni. Je velmi snadné získat naoko několik nových členů, zaplatit jim nízké příspěvky a s jejich pomocí se poté dostat mezi kandidáty na nějaký post, zkoušely to některé základní organizace ČSSD i ODS. Ostatně s tím je srovnatelné chování účelových seskupení podobných turnovskému Nezávislému bloku.

Strany uspokojují, nebo se o to snaží, zájmy jen malé skupiny vlastních členů. Stát ale dává stranám ročně téměř tři čtvrtě miliardy korun, tak koncentruje moc do velice úzké skupiny, počet straníků v rámci jednotlivých stran se pohybuje v tisících osob. Každá strana, která se dostane k moci, téměř okamžitě mění státní aparát a dosazuje své lidi, opět lze připomenout ČSSD i ODS. Tyto změny jsou možné proto, že v ČR nejsou určena pravidla, kam až může sahat moc politiků v personálních otázkách ve veřejné správě. Zvláště v personálních otázkách bují klientelismus a neprůhledné dohody.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena