MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak hospodaří VPM ve Vlašimi

Ivan Turnovec

Proč je Vlašim úspěšná? Pomohlo jí, že si lidé před čtyřmi lety vybrali správné zastupitele. Ve městě výrazně zvítězila kandidátka Volby pro město. "Před čtyřmi roky jsme na radnici založili oddělení pro rozvoj, které hlídá všechny granty vypisované EU. Spojili jsme se také s lidmi ze sdružení Podblanickem" vysvětlil cestu úspěchu vlašimský starosta Luděk Jeništa podle aktuálně.cz. Do politiky vstoupil před čtyřmi roky jako kandidát Volby pro město. Po volebním vítězství se ředitel základní školy Jeništa stal starostou.

Přibližně ve stejné době se na Vlašimsko přistěhoval také Petr Zapletal, zakladatel sdružení Podblanickem. Ve městě si založil čajovnu a pustil se do různých akcí, které do města přilákaly další nadšence. Založil občanské sdružení Podblanickem, které se pustilo do propagace regionu a vzdělávacích seminářů pro studenty.

To přišlo starostovi Jeništovi vhod. Byl pevně rozhodnutý s Vlašimí něco udělat, jenom mu chyběly peníze i know-how jak je získat. Lidé z Podblanickem mu ho nabídli. Jedním z prvních společných projektů byla rekonstrukce domu, který městu v 60. letech odkázala malířka Anna Roškotová. Dům dlouho chátral a neměl využití. Starostu i lidi ze sdružení Podblanickem napadlo, že by z něj šlo udělat přístřeší pro vlašimské spolky. Projekt dopadl nad očekávání dobře. Byli v roce 2004 mezi prvními ve Středních Čechách, kdo čerpal peníze ze SROPu. Tedy ze Společného regionálního operačního programu, z něhož mohou české obce čerpat evropské peníze.

Jaké jsou EVROPSKÉ PROJEKTY NA VLAŠIMSKU

1) Projekt nového nádraží ve Vlašimi; 2) Spolkový dům sourozenců Roškotových 12,8 mil. (EU 61%, stát 6%, Vlašim 33%); 3) Obnova vlašimského parku 24,8 mil. (EU 75%, Vlašim 25%); 4) Rekonstrukce nádraží bude zahájena v prosinci 2006 44,7 mil. (EU 75%, Vlašim 25%); 5) Propagace Kraje blanických rytířů projekt ČSOP Vlašim na přitáhnutí turistů do Podblanicka 3,1 mil. (EU 67,5%, stát 22,5%, ČSOP Vlašim 10%); Sochařské sympozium letní akce na trvalou výzdobu parku 250 tis. (EU 80%, stát 20%); 6) Nové staré cesty - rekonstrukce venkovských cest (sdružení Podblanickem) 390 tis. (EU 80%, stát 20%); Po stopách blanických rytířů na kole i pěšky, rozvoj cykloturistiky v obci Kondrac u Vlašimi 9,11 mil (EU 75%, Kondrac 25%).

Spoluúčast na investici je jednou z evropských podmínek a právě to mnoho starostů od evropských fondů odradí. Řada investic většinou přesahuje rozpočty obcí a splácet dluhy, pokud by se projekt nepovedl, se nikomu nechce. Vlašimský starosta se rizika nebál. S úspěchem spolkového domu chuť Vlašimi na další evropské peníze rostla. Starosta se znovu spojil s lidmi z Podblanickem, zaplatil je za napsání projektů na obnovu zámeckého parku a do Vlašimi tak putovalo dalších 18 bruselských miliónů. V první fázi rekonstrukce opravili cesty, zrekonstruovali zámecké brány a romantické stavby a za zbytek zařídili infocentrum. Druhá fáze čeká zámeckou zahradu letos na podzim. Na řadu přijde Čínský pavilon, skvost místního parku.

Co bude dál je otázkou. Parlamentní politické strany závidí úspěchy. Ve městě se údajně formuje blok ODS, ČSSD a KSČM, který by chtěl získat radnici pro sebe (poměry jaké jsou i na jiných místech). Nicméně lidé z neziskových organizací by si naopak přáli, aby starosta vydržel. VPM a Jeništu by na radnici rádi viděli i mnozí další občané, a tak snad VPM opět zvítězí.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena