MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Protikorupční policie začíná jednat

Ivan Turnovec

Šéf protikorupční služby Miloslav Brych potvrdil, že proběhly domovní prohlídky na olomoucké radnici. Útvar prověřuje podezření z trestného činu zneužívání pravomocí veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. V krátké době je to už druhý podobný případ. Nedávno policie zabavovala dokumenty k hospodaření radnice v Krupce. Zásah potvrdil po dotazu Aktuálně.cz také tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř: "Policisté si vyžádali množství materiálů. Některé si odnesli hned a některé pro ně budeme muset zkompletovat. Samozřejmě je předáme v následujících dnech." Jde o materiály, které se týkají prodejů pozemků v průmyslové zóně Pražská. Jedná se o lukrativní okrajovou část města, kde se už několik let staví velké obchodní domy, luxusní byty a v budoucnu by zde měl stát i aquapark. Proti aquaparku se postavily v petici tisíce Olomoučanů. Nelíbí se jim, že by stavba - údajně nejdražší svého druhu - měla být zcela postavena za obecní peníze.

V Olomouci se policisté zajímají o pozemky, o které projevila zájem místní stavební firma Gemo. Ta nedávno vyhrála výběrové řízení na jednu z lokalit; po tlaku zastupitelů však město tendr zrušilo a vypíše po volbách nový. Náměstek primátora Jaromír Czmero (ČSSD) totiž přiznal, že kritéria pro výběr vítěze stanovila komise až poté, co rozlepila obálky s nabídkami, což je velice nestandardní postup.

Situace se podobá některým problémům turnovským, zatím bude řešeno financování a postupy při investiční akci REKONSTRUKCE STŘELNICE, je to dobře. Kontrola některých radničních rozhodnutí je potřebná. Ostatně nedořešených problémů je více. Nejasné je např. jak byly oceněny pozemky které před lety platil mecenáš Horáček pro město na základě domluvy se starostou Ing. Hejdukem pro výstavbu sportovního areálu Maškovka. Hodnota pozemků je totiž výrazně nižší než jaká byla jejich úhrada. Velikášský plán se navíc po smrti mecenáše Horáčka nerealizoval. Starostou Hejdukem je nicméně v areálu (kromě jiného nalézajícím se zčásti v záplavové zóně Jizery) prosazována náhradní výstavba koupaliště a kluziště. Koupaliště v Dolánkách při tom nechal starosta před lety zavézt z důvodu, aby prý nekonkurovalo plánovanému nerealizovanému sportovnímu areálu Maškovka.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena