MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Co si myslí politologové

Ivan Turnovec

Jak to dopadne ve skutečnosti budeme vědět za pár týdnů. Většina voličů je pravděpodobně natolik svéprávná, že si uvědomuje, že neschopnost sestavit vládu nemá velkou souvislost s volbou místních zastupitelstev, i když mnohé místní politické klany ČSSD, ODS, KSČM (ku podivu často navzájem domluvené), nemusí vždy voličům vyhovovat. Koalice ČSSD a ODS např. na pražském magistrátu svědčí o tom, že s tou rozdílností stran to zdaleka není takové, jak se to jeví podle vzájemného napadání jejich představitelů. Kamarádům jde totiž jen o společné vládnutí.

Nad čím si tedy lámou hlavu páni politologové? Tomáš Lebeda považuje za klíčové téma senátních voleb otázku, zda ODS a ČSSD získají i v Senátu většinu k případným změnám ústavy, čehož se obávají ostatní strany. Bohumil Doležal naopak upozorňuje na to, že senátní volby fungují jako určité vyvažování výsledku voleb do sněmovny, což by mohlo skýtat naději menším seskupením. I Petr Just z Karlovy univerzity si myslí (a to i k mé radosti), že současná situace může vliv a popularitu menších stran posílit. Rozhodování voličů se podle Justa může odrazit na situaci uvnitř stran. ODS a KDU-ČSL budou mít zhruba měsíc po volbách své stranické kongresy. Výsledek je může posílit, nebo oslabit.

Daniel Kunštát ze Sociologického ústavu Akademie věd žádný dramatický dopad výsledku voleb na pozice vedení ODS, ČSSD či Strany zelených neočekává. Předpokládá, že účast v letošních podzimních volbách bude zhruba stejná jako v minulosti. Nejspíš ji negativně neovlivní ani to, že hojné hlasy ve sněmovních volbách nevedly ke vzniku stabilní vlády.

Zprávu ČTK z ct24.cz doplňuji zajímavým ohlasem: „Nevím kde berou "odborníci" na odhad a průzkum veřejného mínění své dedukce, ale vidím, že se pohybují mezi úplně jinými lidmi, než běžnými, takovými, mezi jakými se pohybuji i já. Proto se budou stávající politici moc a moc divit kam se nachýlilo politické, kyvadlo. Nebude to k ODS a ani k ČSSD, natož ke KSČM, ba ani KDU ČSL na tom nic moc nevydělá. Lidé chtějí změnu, kterou jim tyto strany nezajistí. Proto nejprve v komunálkách a senátních volbách to pro ty stávající partaje bude veliký debakl. Následně pak v mimořádných parlamentních volbách mnoho z nich bude stát s otevřenou ústní dutinou. Lidé jsou tentokrát už velmi silně našvaní, zlostní a děsně zklamaní. Uvidíte páni odhadci a průzkumníci s vnitřními sympatiemi, ovlivňujícími vaše sdělované výsledky.“ Za sebe mohu dodat, že i mně by se líbilo, kdyby byl tento ohlas voliči vyslyšen.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena