MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Vychvalovaný starosta

Ivan Turnovec

Způsob vychvalování budišovského starosty do doby zatčení mi připomíná poměry turnovské. I turnovský starosta se rád sám chválí a také tvrdí o své úspěšnosti prostřednictvím tiskovek města i městského měsíčníku HOT a to dokonce bez ohledu na výsledky kontrolního výboru zastupitelstva. Na besedě organizované 9. 10. 2006 Volbou pro město v turnovském divadle, prohlásil, že nikdy nepřistoupil a nepřistoupí k žádným postihům ať jde o špatné projekty či jiná pochybení, úhradu škod město unese a v poměru k dotačním penězům na akce získaným, jde vždy jen o zlomek částky. Starostova otevřenost (odmyslím li si několik prokazatelných nepravd, kterými přítomné počastoval) mne trochu zarazila. Dosud jsem si myslel, že si zavazuje koaliční zastupitele a loajálni úředníky odměnami, odpouštěním dluhů jejich organizacím, případně zajišťěním pracovního poměru. Ale zpět do Budišova.

Pro média starosta Ladislav Péťa tvrdil, že jeho celoživotním heslem jsou slova, že za úspěchem musí stát tvrdá a poctivá práce. V roce 1997 vstoupil do politiky, v níž stoupal v místním měřítku rychle nahoru. Od roku 1998 až dodnes je starostou Budišova, kromě toho je členem okresního stranického vedení a předsedou krajské komise pro finance a rozpočet. Podnikání ovšem zdaleka neopustil, nadále má elektrofirmu, a vlastní například i čerpací stanici.

"Když začal dělat starostu, nebylo tady nic. Teď tady máme plyn, vodovod, pomohl i se stavbou bytů a domu s pečovatelskou službou. Budišov by bez něj nebyl tam, kde je," tvrdí Zdeněk Sedláček, místopředseda místní organizace ČSSD Budišov. A souhlasí s ním i šéf okresního výboru ČSSD Třebíč Emil Dračka, aniž by brali v potaz zcela normální rozvoj obce, ke kterému by došlo tak jako tak.

"Možnost čerpat finanční prostředky z evropských fondů považuji za neopakovatelnou šanci, kterou bychom neměli propást," napsal starosta nedávno v jednom z článků, kde mluvil o zvýšení kvality života na venkově. Neopakovatelná šance to byla. Těžko říci, kdy se jí starosta chopil, je ale pravděpodobné, že to bylo společně s bývalým šéfem kabinetu premiérů Grosse a Paroubka, Zdeňkem Doleželem. Oba se potkávali když pracovali u nás na Vysočině v ČSSD, potvrdil idnes.cz krajský předseda sociálních demokratů Zdeněk Chlád.

Ať už s přispěním šibala Doležela (aféry bývalého tajemníka premiérů Grosse i Paroubka, který si mimo jiné říkal o úplatek pět v českých, dostečně objasňuje tisk i televize) nebo bez něho, starosta Péťa se postaral o založení obecně prospěšné společnosti Bono publico, která začala žádat peníze z evropských fondů - a byla úspěšná. Na opravu zámku v Třebíči dostala 20 milionů korun, na rekonstrukci zámku v Budišově 45 milionů korun. Přesnější slovo než rekonstrukce by byla zásadní přestavba, která by ze zámku, v němž je expozice Moravského zemského muzea, udělala velký hotelový komplex.

Z dosavadních informací vyplývá, že Bono publico sloužilo spíše k obohacení některých lidí. A pevnou rukou mu vládl právě starosta Péťa. "On podepisoval všechny dokumenty, já jsem u ničeho nebyl," řekl MF DNES například člen tohoto sdružení Petr Piňos, který je v Budišově místostarostou.

O politickém osudu samotného Péti bude více jasno ve středu odpoledne. Šéf strany Paroubek si přeje jeho vyloučení. Nicméně místní straničtí kolegové mohou za "svým" starostou stát. Podle iDNES.cz místopředseda ČSSD v Budišově Sedláček řekl: "Budeme jednat o jeho vyloučení, nějaký průser tady prostě je, i když zatím tomu nevím hlavu ani patu. Nikdo tady takové problémy netušil". Z jeho názorů ovšem vyplývá, že Paroubkova touha po vyloučení nemusí být vůbec naplněna. "Osobně se za něj postavím. Jsem proti vyloučení, zatím přece nebyl odsouzený. Myslím, že se tak zachová většina členů", uvedl dále.

Jen dovětek. Místní organizace ČSSD v Budišově nakonec ve středu starostu Péťu, dle přání vedení strany, vyloučila. Ukázalo se, že podezření je podstatně rozsáhlejší a hlavně, že existují jednoznačné důkazy včetně odposlechů a nahrávek televize Nova.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena