MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Členům kontrolního výboru už došla trpělivost

Otakar Grund

Původní, už nevyhovující městský objekt se zastupitelé rozhodli rekonstruovat už na konci roku 1999 asi za sto padesát milionů a podle starosty Milana Hejduka měla být stavba dokončena v závěru roku 2002. Od té doby ale projektové a první stavební práce postupovaly tak pomalu, že byla celá stavba po smrti štědrého mecenáše právě ve slibovaném termínu dokončení zastavena a znovu problematicky zahájena až letos.

Kontrolní výbor z dostupných dokladů městského úřadu zjistil, že původní projekt byl zcela nevhodný, naprosto nedokonale bylo zdokumentováno jednání radniční komise pro vyhodnocení obchodní veřejné soutěže i pozdější provedení pilotážních prací na zpevnění podloží základů. Nepřehledně je vedena i evidence vynaložených financí a podle kontrolorů tak mohlo město přijít až o několik milionů korun. Přesto starosta Hejduk na celé akci nevidí nic zvláštního.

Turnovští zastupitelé čtrnáctistránkovou zprávu vzali na vědomí, avšak finanční výbor další podrobnou kontrolu investovaných financí pro složitost případu odmítl. Vzhledem k tomu, že se členům kontrolního výboru ani po půl roce nepodařilo získat od radničních úředníků všechny důležité doklady, požádali o prošetření Okresní státní zastupitelství v Semilech. To celý spis ještě na konci září předalo k šetření semilskému oddělení OHK Policie ČR a kvalifikovalo jej jako „trestní oznámení“.

Podle našich posledních informací se změnil i původní rozsah finančních prostředků. Turnovská veřejnost žije stále v domnění, že nový kulturní stánek přijde město na „pouhých“ 125 milionů korun. Avšak dosavadní vedené radnice k této částce zapomnělo připočítat zhruba 40 milionů, které už investovalo do projektů, přípravy pozemků a úpravy základů, i pozdějších skoro 20 milionů, jež bude nutné zaplatit za vnitřní vybavení. Odpůrci této stavby možná právem upozorňují na to, že se rýsuje i další dosud neznámá částka, kterou bude muset město zaplatit za práce, jež musela nová stavební firma BaK Trutnov provést po pražském Metrostavu, než započala na stavbě po jejím skoro čtyřletém přerušení. Poslední odhad nákladů za tuto rekonstrukci by se pak ve skutečnosti mohl blížit částce 200 milionů korun.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena