MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Vážně i nevážně k blížícím se volbám

Jiří Kovařík

Turnovský předvolební marš - Čtyři roky jsou fuč a už za několik dní rozhodneme, kdo ovládne město. Šiky kandidátů jsou na stole a jejich generálové velí do útoku. Ve hře není nic jiného, než-li starostenské křeslo, platy a veřejné zakázky. Pojďme se tedy podívat v jakých dresech válečníci nastupují.

Jako první se svým kapitánem RNDr. Ottou Jarolímkem nabíhají borci z Turnovské koalice. Sám kapitán týmu se netají, že by rád šéfoval městu a po ruce by mu měla být koncipientka Mgr. Pokorná, jenž je známa především jako fundovaná a velmi aktivní ekoložka bojující proti dálnici a devastaci Českého ráje. Oba dva jsou bezesporu silnými osobnostmi, Jarolínek šéfuje turnovské Sportovní komisi, leč zbytek je velkou neznámou. A tak ambice dvou vůdců trochu kalí nečitelnost zbytku. Co je to vlastně za lidi? Zlé jazyky navíc tvrdí, že z Jarolímka by byl stejně ješitný starosta, jako ten dosluhující.

Druhý v pořadí nabíhá na pažit tým Nezávislého bloku. Nenechte se zmást! Takřka všichni jsou závislí! Jsou právě závislí na tom, aby si penízky v městském rozpočtu řádně pohlídali a přerozdělili podle předem dohodnutého klíče. Kapitánskou pásku má bývalá komunistická čekatelka PhDr. Maierová, následována Dr. Hrubým z Městské nemocnice, bývalým ředitelem školy a politickým šplhalem Mgr. Bártou, monopolním dodavatelem kanalizačních sítí panem Zikudou, či knihovnicí Kordovou. Kandidátka „závislých“ přetéká lidmi, kteří nutně potřebují týt z městského rozpočtu: Najdete zde vedoucí, či členy několika městských organizací, správce městských lesů atp. Jánabráchysmysmus v nečistší podobě. Samozřejmě, je možné, že i mezi nimi se vyskytují jedinci s čistými úmysly, ale já je velmi těžko hledám. Samotnou kapitolou je pak kandidatura dosluhujícího starosty na posledním místě. Aniž bych jej podezíral z nekalostí, přesto neznaje partajních dohod je možné, že se poslanci před ním vzdají mandátu a ten, který nechtěl kandidovat se rázem octne v zastupitelstvu a s ambicemi starostenskými. Spekulace? Teoreticky možné. V každém případě se chlapské slovo drží jinak.

I třetí tým patří mezi favority. Azurová partaj ODS je tradičně silným bojovníkem. Strana před volbami vyloučila z kandidátky „rebely“ a se svým vedoucím, ředitelem Městské nemocnice ing. Slámou, má našlápnuto k získání silného mandátu. V této straně (až na světlé výjimky) však nehledejte podnikatele, ale opět závislé na městském rozpočtu. A to ať přímo, či nepřímo. Právě koalice závislého Nezávislého bloku a závislých ODS vzbuzuje největší obavy. Ona je totiž tou největší jistotou a zárukou, že Turnov ovládnou opět přátelé kočičí pracky.

Trošku mě nebere rozum Strana zdravého rozumu. Mančaft, jenž nám lídr představuje mnoho ambicí nevzbuzuje. Jeho kapitán, bývalý zastupitel a stávající chovatel králíků Otakar Grund sice umí poskládat písmenka do novin tak, že máte pocit, že by se mohlo jednat o inteligentního člověka, ale kandidátku slepit nedokázal.

Krvavě rudé dresy mají členové Komunistické strany Čech a Moravy. Ač mám paměť a averzi vůči komunistům obecně, trio vedoucích není k zahození: Doc. PhDr. Alena Svobodová má zkušenosti i s vysokou politikou, Mgr. Miroslav Beran s politikou krajskou a Ivan Boháč tradičně šéfuje Městské policii. Dle priorit toho chtějí hodně, jen aby zase neporoučeli větru, dešti. To tady už jednou bylo.

Také tradiční, tentokráte černé dresy s bílými kolárky mají šiky KDU-ČSL. Konzervativci s křesťanskými hodnotami pod vedením Tomáše Vebera a v Turnově populárního Ondřeje Halmy, či šéfa „Šperkárny“ Jiřího Maška však vzbuzují obavy z také tradiční, obecné bezpáteřnosti partaje.

A tak jediné naděje může vzbuzovat značně omlazená Volba pro město. Její Lídr, příležitostný správce parků na Šetřilovsku, umělecký fotograf a vysokoškolský pedagog na půl úvazku poskládal sestavu mladých lidí, ze které snad jen vybočuje věkem „turnovský ombudsman“ Josef Kunetka. Ani jeden z jejich členů, jak sami prohlašují, není přímo závislý na financích a prebendách městského rozpočtu. Jedině tak totiž mohou noví poslanci svobodně rozhodovat. Sama VPM sebevědomě tvrdí, že je jedinou cestou ke změně. Pokud se jim na dlouhé trase, ve které chtějí rozkrýt radniční čachry, podaří smysluplně spojit, třeba s Turnovskou koalicí, může se jim to podařit. Volba všech „závislých“ by však byla jen konzervací stávajícího stavu.

Doufejme, že si občané vyberou správně. Aby tomu tak bylo, na závěr ještě jednou připomeneme jak se může volit: Volič si vybere jeden ze tří způsobů hlasování:

1) označí pouze jednu politickou formaci, čímž dá hlas všem jejím kandidátům;

2) může konkrétně označit tolik kandidátů, kolik členů zastupitelstva má být zvoleno, a to z kterékoli strany;

3) může oba způsoby kombinovat: označí křížkem jednu stranu a zároveň i jednotlivce z ostatních stran. V tom případě volí přednostně jednotlivě označené kandidáty. Z označené strany volí podle pořadí na hlasovacím lístku pouze tolik kandidátů, kolik zbývá do počtu členů zastupitelstva. Volič ale nesmí označit více stran nebo více kandidátů, než je počet členů zastupitelstva.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena