MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Volby jsou tady

Ivan Turnovec

Snad ale stojí za zmínku, že v celém státě bude soupeřit 201 128 kandidátů o 62 500 míst v obecních a městských zastupitelstvech. V Turnově to bude boj o 27 zastupitelských míst. Volebních uskupení je osm a kandidátů celkem 192. Čtyřem nejstarším je 82 let, dva z toho jsou komunisté (ostatně nejvyšší průměrný věk 67,3 roku, tedy skutečně důchodový, má jenom tato strana). Jak bude vypadat příští vedení radnice se dovíme v neděli.

Dovolím si (už asi bez toho, že ovlivní turnovské volby) uvést dva citáty z dnešních pátečních MfD. První pochází od Oldřicha Tichého - celý příspěvek na str. A11 se jmenuje Návod pro volby v malém městě, a mluví mi z duše: "Před týdnem jsem se jen poprvé podíval na hlasovací lístky. Oč méně mi v tu chvíli bylo jasné, koho budu volit, o to jasněji jsem měl v tom, že tyto komunální volby pro mne nebudou pokračováním voleb parlamentních a referendem o stém a prvním hlasu pro vládu (jak o nich mluví šéf ODS Mirek Topolánek). Po prvním pohledu na hlasovací lístky se pro mne komunální volby staly hlasováním o lidech. ... Přiznávám, že najít kandidátní listinu, kde bych nekroutil hlavou alespoň nad jedním jménem (kéž by jen nad jedním!), se mi nepodařilo. Má to být důvod k pesimismu? Myslím že ne. Komunální volby ve městech nejsou o stranách, ale o jménech."

Velkou neznámou bude volební účast. Ukáže se, do jaké míry jsou lidé znechuceni současnou politikou turnovských radních v čele s končícím starostou. Sám mám výhrady k celé řadě činů radničních představitelů. Něco připomíná i druhá ukázka z dnešní MfD a to článek Děkujeme politikům za krásné nové náměstí, který napsal Karel Škrabal. Zaujala mne hlavně pasáž: "Slavnostní otevření bylo načasováno těsně před komunálními volbami, dělníci měli nůž na krku. vedení radnice se na pódiu tetelilo. 'Není nic špatného na tom, pochlubit se úspěchy', říkali politici obvinění z vypočítavosti. ... Lídr skupiny Kamelot děkoval politikům, že nám tak krásně opravili náměstí. On to tak v rámci své party chápe. až o pár hodin později moderátor podotkl, že to bylo za peníze získané z daní pod pódiem zúčastněných Brňanů. ... Nebylo to jediné otevírání opravených náměstí, parků, chodníků a hřišť v této zemi před těmito volbami. Většinou už si nikdo nechce kazit radost z nových příjemných věcí nepříjemnými otázkami. Mohlo to být levněji? Proč to dělal ten, kdo to dělal? Proč zrovna dlažba od této firmy? Většinou se už v těch 'malých domů' nikdo ani nevyzná. ..."

Končícímu (doufejme že skutečně) turnovskému starostovi lze v této souvislosti připomenout jen jeden z jeho prvních hříchů, jak se chválil a nechal místní televizí vychvalovat za park v přednádražním prostoru v roce 1998. To že aktivita občanů zabránila starostově vizi vystavět zde výškovou budovu hotelu, a že k vybudování parku došlo na jejím základě v té době skromně připomněl jen pan Stanislav Müller v tehdejších Pojizerských Listech ze 16. 12. 1998. Cizím peřím se pan starosta chlubil mnohokrát, peníze které městu věnoval dobročinný pan Horáček prezentoval téměř jako by šly z jeho vlastní kapsy. No a co se státních dotací týče, když byla rekonstruována teplárna, tak si s několika dalšími výtečníky, namísto aby přebytek vrátil, vybral odměnu za "úspory".

Teď si připravím kandidátku, zaškrtám ty, o kterých si myslím že se budou chovat tak aby to městu i jeho občanům vyhovovalo (byť tedy záruka na kvalitu zastupitele neexistuje) a půjdu jí odevzdat do volební místnosti v turnovském gymnáziu.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena