MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Ze serveru vitrually.cz

Jan Suchánek

Převzato z virtually.cz: Je až legrační co se v této zemi děje kvůli 30 miliónům korun. Korupce v řádu stovek miliard korun, kterou ještě završí arbitrážní sankce několika desítek miliard, to je přímo evropská liga. Stejně letadla pro armádu či ČSA. Být ty letadla z USA, pak by zpevnění kurzu koruny z dluhů s letadly spojených udělali břemeno na prahu významnosti. 30 miliónů zdefraudovaných na venkovském zámečku je opravdu jen okresní přebor. To se nedá vyvrátit ani tím, že je do toho namočena neschopnost ministrů rozdělovat dotace bez korupce. Není významné, jestli ten konkrétní případ Paroubek prosadil či ne. Významné je, že tomu systémově nezabránil a ani nechce. Systém je tak korupčně centralizovaný, že i obecní defraudace směšného miliónku či dvou do kapsy starosty znamená ukradených 30 miliónů a musí být spojena až s pražským ministerstvem.

Ten okresní přebor korupce má základ i v proběhlých volbách. Žádná strana do nich nešla s tím, že aspoň na obci by politici mohli být osobně odpovědni svým voličům. Těm by pak těžko kdokoliv z nich zdůvodnil, že osobně je tak korumpovaný vlastní hloupostí, že korupční defraudace obecních peněz nerozpoznal. V národní lize korupce to politici demonstrují tím, že celé šiky poslanců místo voličům slibují věrnost vůli svých stranických vůdců. Vůdci stran jim za to dohodnou a darují almužny například ve formě příplatku za pátého místopředsedu nějakého výboru či podvýboru. Co si téměř nikdo nevšiml, že při dokumentaci plánu na defraudaci 30 miliónů nebyla ani zmínka o nákladech na vyprání těch zdefraudovaných peněz. Z rozpočtu čistá malá domů rovnou do kapsy. To znamená, že v tom muselo být i zajištění ze strany místních vyšetřovatelů, státních zástupců a nějakého finančního úřadu, slib nebo jistota, že se nebude zkoumat zkreslené účetnictví stavebního dodavatele a toky peněz jeho i radnice.

Jaké páky pak asi hýbou korupcí, v které jde o miliardy? Kolik novinářů musí být placeno, že odvádějí pozornost jinam. Co lidí musí být mlčenlivými svědky. Jak si ti svědci, úředníčci váží své mzdy, která zřejmě nadceňuje jejich kvalifikaci, že mlčí až za hrob. Možná mlčí, protože mohou své politické šéfy vydírat a sami si taky přihrábnout a političtí šéfové je pak musí tolerovat. Proč by pak v takové zemi neměla být zkorumpovaná justice? Dovolím si poukázat na dosud nediskutovaný aspekt této korupce. Soudci jsou ekonomicky svými mzdami závislí na libovůli svých šéfů a šéfové, předsedové soudů jsou dnes již neodvolatelnými feudály. Totálně žádná pravidla, žádná demokratická kontrola, totálně ideální prostředí pro korupci. Teda ne tak ideální jako v případě státních zástupců, ti jsou i mimo platonickou veřejnou kontrolu, které jsou soudci přece jenom vystaveni. Korupčnost tohoto prostředí mi připomnělo několik nedávných zážitků.

V zastavení defraudace 30 miliónů hrál významnou roli projektant. Ti projektanti to mají vůbec těžký. Tuhle mi jeden vyprávěl, jak pro správce konkurzní podstaty, který typický český konkurz řešil dalšími investicemi úpadce, musel ceny investice zdvojnásobovat, aby správce měl na podělení se všemi, kdo mu tu šílenost schvalují. Opačná situace je při projektech vil politiků. Tam se projekty dělají naopak na poloviční cenu, protože ten politik nemůže přiznat, že by si tolik vydělal nebo že platí z inkasovaných úplatků. V tom případě musí politik svým šarmem zkorumpovat i úředníka hypoteční banky, aby se tvářil, že je možné tak pěkný dům pořídit tak lacino. ...


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena