MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Chybí zodpovědnost

Ivan Turnovec

Firma by měla, samozřejmě, dodržovat zákony a normy dané státem, společenská zodpovědnost by měla jít ještě dál. Co to vlastně CSR (Corporate Social Responsibility - Společenská zodpovědnost společností) je. Jde o závazek, že firma dobrovolně dbá o, vůči životnímu prostředí, šetrné postupy. Činnost firmy by se měla stát součástí života lidí v okolí a neměla by ho narušovat. Prezentovanou podporu CSR následně firmy využívají k vlastní prezentaci, že jsou zodpovědné. Problém však je, že přestože některé firmy veřejně prohlašují, že tyto principy přijímají, chovají se zcela opačně. Často totiž jakmile investor překročí hranice východoevropského státu, nechává své "dobré mravy" doma. Přišel sem jen kvůli levné pracovní síle, méně striktním požadavkům na životní prostředí a hlavně možnosti dohodnout se snáze než doma s úplatnými úředníky bez ohledu na okolní obyvatele. A to je i jeden z důvodů, proč do východní Evropy nyní míří tolik investic. Firmy si zde mohou dovolit to, co by jim jinde neprošlo.

Společenská zodpovědnost firem (CSR) patří k dobrému zvyku v mnoha státech Evropy. Projevuje se tím, že chování společnosti je co možná nejekologičtější, zaměstnanci pracují v bezpečném prostředí a za dobrých podmínek. Byznys by měl být provozován tak, aby umožňoval dlouhodobý udržitelný rozvoj. V deseti starých zemích EU velké firmy úzkostlivě dbají o svoji pověst dobrých zaměstnavatelů, u nás jdou jen po levné pracovní síle a maximálním zisku.

Do zemí visegrádské skupiny, tedy i k nám, putují peníze investorů, kteří do těchto zemí přišli právě proto, že zde po nich nikdo společensky zodpovědné chování nevyžaduje. Od státu, či obcí žádají co možná největší výhody (ať jde o daňové prázdniny, nejrůznější pobídky či dotace), při tom nejsou ochotni občanům a zemi dát něco na oplátku. Jde jen o co nejnižší náklady na výrobu. Ontex je příkladem který máme na očích zde v Turnově, a to nepatří zdaleka k těm nejhorším. Příkladem velmi nezodpovědné firmy je Varta, která svoji výrobu z Německa přenesla do České Lípy. Nebyla totiž schopná splnit požadavky na férové chování, které po firmách vyžadovaly nejen německé úřady, ale i zákazníci. Její absence zodpovědnosti však přešla až k nezodpovědnosti, kdy ohrožovala vlastní zaměstnance. Zaměstnanci firmy Varta měli v krvi vysoký obsah olova. Když byl tento problém rozpoznán, zaměstnanec byl přesunut na jinou práci, aniž by mu následně byla dorovnána mzda. Ve chvíli, kdy se činnost firmy stala příliš nebezpečnou i na Českou republiku, přesunula vývoj do Číny. Jenže tohle je přesně proti programu CSR, který tato firma má na vlastních internetových stránkách. Možnost nárůstu zisku je pro ni zkrátka tak lákavá, že porušuje etická pravidla, která si sama stanovila.

Otázka společenské zodpovědnosti firem zabydlených v postkomunistických zemích již došla až do Bruselu. EU nyní ustavila pracovní tým, který by měl připravit hodnocení, zda by měla Unie přijmout normy CSR, které by platily pro celé území EU. Vztah společností k zaměstnancům a životnímu prostředí by tak mohl být v budoucnu upravován zvláštním nařízením Evropské komise.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena