MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Je to v pořádku?

Ivan Turnovec

Tým Otakara Motejla zjistil,‭ ‬že nepravosti při budování průmyslových zón nemají na svědomí zdaleka jen velcí zahraniční investoři.‭ Podle Aktualne.cz l‬akovna v Dašicích na Pardubicku začala fungovat v bývalé opravně zemědělských strojů v těsné blízkosti obytných domů.‭ ‬Motejlovi emisaři zjistili,‭ ‬že provoz lakovny nikdo nepovolil. Podobných kauze je podle nich ročně dvacet až třicet.

Nepovolený byl také provoz slévárny hliníku v Chotěbuzi u Českého Těšína.‭ ‬Ta fungovala bez potřebných povolení od roku‭ ‬2001‭ ‬a teprve po zásahu veřejného ochránce práv úřady svůj přístup změnily.

‭Podobné ‬problémy provázejí rozšíření lisovny v Úvalech u Prahy.‭ ‬Protesty místních lidí proti továrně bude řešit až Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Odpůrci lisovny,‭ ‬která stojí v těsné blízkosti rodinných domů,‭ ‬totiž tvrdí,‭ ‬že továrna byla postavena v rozporu se zákony a přesto je již šestým rokem v provozu.

V Turnově jsou také minulým vedením radnice prosazovány sporné podnikatelské investice. Hlavně jde o snahu prosadit výstavbu hypermarketu v záplavovém území řeky Jizeru přímo v centrální části města. Připomenout lze i problém s nadměrným hlukem z Ontexu, rušícím občany Daliměřic. Velkoprodejna Lídl dosud nemá svůj objekt ve kterém zahájila prodej v loňském roce stále ještě zkolaudován.

Smutné je, že místní i celostátní úřady dávají často přednost zájmům investorů před ochranou místních obyvatel a také zemědělské půdy.‭ ‬Hájí se tím,‭ ‬že napomáhají vytvořit nová pracovní místa. Nevyužité průmyslové areály‭ ‬-‭ ‬takzvané brownfields,‭ ‬investoři přehlížejí.‭ ‬Radnice se podle ombudsmana nesnaží novou průmyslovou výstavbu směřovat do těchto lokalit:‭ ‬Naopak‭ ‬-‭ ‬bez většího zvážení povolují na přání investora stavby továren na zelené louce. Motejl se k tomu podle Aktuálně.cz vyjádřil: ‭"‬Se znepokojením sledujeme často benevolentní přístup úřadů veřejné správy k ochraně volné krajiny,‭ ‬především zemědělské půdy v okolí velkých měst.‭ ‬Je zřetelné,‭ ‬že ochrana půdy a krajiny je odsunuta na druhou kolej." Úřady by podle Motejla měly i za pomoci investičních pobídek tlačit na to,‭ ‬aby investoři chtěli využít i oblasti,‭ ‬kde už průmyslová výroba byla. Podobná problémy jako u výstavby továren se vyskytují také při povolovacích řízení na stavbu velkých obchodních center nebo důležitých silnic.‭ ‬Města a obce totiž často nevyužívají možnosti regulovat sporné stavby územním plánem. Naopak, třeba jako právě v Turnově vytvářejí regulační plány ve prospěch investorů, a to nejen v neprospěch občanů, ale dokonce i proti některým zákonným normám, které obcházejí. Situace by se měla zlepšit již od‭ ‬1.‭ ‬ledna,‭ ‬kdy bude možné podle nové podoby stavebního zákona požádat o soudní přezkum sporného územního plánu,‭" ‬uvedl veřejný ochránce práv.

Ombudsman už před čtyřmi roky upozorňoval,‭ ‬že výstavbu mnohých zón a příchod investorů provázejí vážné nesrovnalosti.‭ V‬yzval všechny úřady ke změně postoje a přezkoumání vydaných povolení,‭ ‬situace se ale nezměnila.‭ ‬Změnu postoje státu i regionálních úřadů přinesly až žaloby občanů (příkladem může být žaloba sedláka Jana Rajtera a právníků z Ekologického právního servisu, na výstavbu zóny Joseph v Mostě a příchod mexického investora, na kterou byla zabrána nejkvalitnější orná půda v regionu,‭ ‬vybudování zóny a příchod investora do továrny‭ (‬postavené na zelené louce‭) ‬se prodražilo a mělo při tom jen minimální vliv na snížení nezaměstnanosti). Občané vyhráli většinu žalob,‭ ‬ve kterých napadli rozhodnutí úřadů.

Noví zastupitelé Turnova by se měli hříchy svých předchůdců zabývat. Ochrana občanů a životního prostředí by měla být prioritou při jejich rozhodování.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena