MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podivné „firmy“, které nekrachují i když nepracují…

Jan Šinágl

Dostávají desítky a stovky milionů z peněz daňových poplatníků, neodvádějí kvalitní práci, nejsou za špatnou trestatelní a odvolatelní, nejsou nikým kontrolovatelní, za špatnou práci si zvyšují platy. Jejich činnost znesnadňuje činnost těch, kteří tvoří skutečné hodnoty. Zaměstnávají bývalé komunisty, členy StB a zločince…jde o politické strany a ty "parlamentní" zvlášť…volíme si je přímo, ale jejich zaměstnance z velké části nikoliv. Mají jedno privilegium – nemohou zkrachovat. Neznají cenu skutečné práce, proto tito lehkoživkové, vyjma několika čestných výjímek, se svěřenými finančními prostředky lehkovážně a nezodpovědně plýtvají. Cituji z komentáře na aktuálně.centrum.cz:

„Zodpovědnost, ten atribut moci, peněz a vědomostí se kdesi ztrácí. Slova jako svoboda, spravedlnost, demokracie ztratila svůj původní (teologický) význam - získávajíce tak moc nad tím, kdo je vyslovuje, se jejich obsah stává sokratovsky nepravdivým, negativním a neužitečným stává se pouhou frází. Levicová televize se bojí vysílat v pravý čas dokumenty událostí, v nichž jde o hodnoty, nebo si je interpretuje po svém (Maďarsko, varšavský zpravodaj aj.). Přirozené autority mlčí, stav úcty k seniorům jako symbolu hodnot je krutou obžalobou činnosti lídrů. Bachař i agent v Parlamentě nevadí nikomu. Z historie víme, že k morálním apelům toho druhu nepotřebujeme ani novináře ani legislativu. Těm všem by Masaryk asi nepodal ruku, oni sami by se mohli ze země pak vystěhovat.“

Je třeba radikální změny volebního zákona, umožňující možnost přímé volby, omezující volbu stran svých kandidátů, tedy těch, které by voliči nikdy přímo nevolili a konání předčasných voleb. Je morální, aby si vítězné strany rozdělovaly peníze těch voličů, kteří je nevolili? Je morální, aby 200.000 hlasů navíc neurčovalo vítěze voleb? Je spravedlivé, aby Strana zelených potřebovala na zvolení svého poslance 3x více hlasů než velké strany? Je morální druhé kolo senátních voleb? Je morální, když zákon připouští, aby byl občan současně ministrem i senátorem – v případě Alexandra Vondry, navíc i za kraj kde nežije – to bude skutečně pobírat dva platy a pracovat na oba plné úvazky?! Jak je možné, že se na kandidátky dostaly osoby, které nemají čistý trestní rejstřík?! Bez skutečných odborníků a charakterních lidí na odpovědných místech se země nepohne vpřed – bez projevené vůle jejích obyvatel to nepůjde. Těžko to očekávat od těch, kteří žijí z politiky a ne pro ní! Proč by se chovali jinak, když jim to naší pasivitou a benevolencí umožňujeme? Smutné a vypovídající, že se do Senátu nedostala pani Eliška Hašková-Coolidge, přitom stačilo, aby ji podpořil nezávislý kandidát do Senátu Michal Janek?! KSČM je nutno zakázat a do vedení pravicových i levicových stran se musí dostat schopní a důvěryhodní politici, kteří je budou skutečně reprezentovat a garantovat vůli svých voličů a členů. Nehrozí nám opět jistý druh, tentokrát skryté tzv. opoziční smlouvy? Nějak rychle jsme zapomněli na Paroubkovy amorální excesy a vzájemná podávání trestných oznámení těch, kteří dnes spolu opět jednají, jakoby se nic nestalo? Společnost ztrácí dobré mravy i vědomí jejich potřeby a schopnost jejich vnímaní. Příliš mnoho občanů produkuje neproduktivní a příliš mnoho žije z hodnot vytvořených jinými. Naše malá země tento stav nemůže trvale unést bez citelných následků. Jsou-li politici obrazem společnosti, je obtížné hledat řešení. Nejsou-li, musí ji společnost, řešit co nejdříve sama – ve vlastním zájmu. Naše země se stále potýká s děsivou deformací skoro všech a všeho komunistickým režimem. Nebezpečný, rafinovaný nástup komunistů do správy země, rostoucí ochota spolupráce, zejména na komunální úrovni, pramení z nezájmu občanů o věci veřejné. I to je součástí jejich lety osvědčené taktiky cesty k moci. Nevědomě a nebezpečně přežívá v myslích většiny obyvatel to, co do nich zasela komunistická doba. Komunisté vždy uměli využít problémy společnosti ve svůj prospěch. Je to denní výzva každému z nás. Nehledejme vinu na našich politicích – hledejme ji u sebe – to je pravá příčina problémů naší země. Jen konstatování a naříkání nic nevyřeší a přináší jen další důvody k dalšímu naříkání a hromadění problémů. Nezačneme-li je okamžitě řešit, budou problémy řešit nás. Nic příjemného to nebude a na vlastní kůži to opět pocítí běžný občan.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena