MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Špičky turnovské radnice čekají výslechy

Vladislav Prouza

Výslechy v režii hospodářské kriminálky čekají dosavadní špičky Městského úřadu v Turnově. Policie z podnětu Kontrolního výboru města prověřuje podezřelé okolnosti provázející stavbu společenského centra Střelnice.

Výslech pravděpodobně čeká všechny volené funkcionáře i zainteresované úředníky. „Započaté vyšetřovaní zcela standardně zahrnuje výslechy osob, jichž se celá záležitost dotýká. Nebudu ovšem prozrazovat, o koho půjde,“ sdělila mluvčí semilské policie v Soňa Šídová.

Zájem policie na středeční tiskové konferenci nepřímo potvrdil končící starosta Turnova Milan Hejduk (nezávislý), který stavbu za 130 miliónů v zastupitelstvu prosadil. „Výslech mne čeká jako prvního. Do konce listopadu musím připravit příslušné podklady. Výslechům budou postupně podrobeni i ostatní činovníci radnice,“ měl podle opětovně zvoleného poslance Josefa Kunetky (Volba pro město) prohlásit Hejduk. který letos kandidoval na symbolickém 27. místě nezávislé kandidátky.

„Policie by měla vyslechnout i místostarosty Jaromíra Pekaře (ODS) a Hanu Maierovou (nezávislá),“ tvrdí Kunetka, který v prvopočátku později přerušené stavby spatřuje řadu nesrovnalostí. Stavbu Střelnice schválenou těsnou většinou zastupitelů v Turnově opět začali letos na jaře. „Možná třicet miliónů korun vynaložených před časem za zemní práce by mohlo takříkajíc létat ve vzduchu. Záleží na tom, zda odpovědní lidé předchozí investice objektivně doloží,“ prohlašuje Kunetka.

Policie reagovala na podnět kontrolního výboru města. Kontroloři našli údajné nesrovnalosti v administrativě provázející prvopočátek stavby Střelnice i pozdějším výběru dodavatele firmy BAK Trutnov. „Zjistili jsme závažné nedostatky ve výběrovém řízení, které neúspěšným účastníkům dávají možnost ho soudně napadnout, a nedostatečnou dokumentaci peněz investované do zemních prácí,“ shrnula předsedkyně Kontrolního výboru města zastupitelka Alena Svobodová (KSČM).

Zadluženost patnáctitisícového Turnova dosáhne kvůli Střelnici jednoho sta miliónů korun. Město doposud marně čeká na dvacetimiliónovou státní dotaci. „Stavbu šlo bez problémů o rok odložit s cílem získat evropské peníze,“ kontruje místostarosta Turnova Jaromír Pekař (ODS). Opozice považuje Střelnici, o kterou Turnov usiluje od demolice starého kulturáku, za zbytečný pomník odcházejícího starosty Hejduka.

„Jelikož za mé éry došlo k demolici původní Střelnice, chtěl jsem začít se stavbou nové,“ argumentuje Hejduk. Střelnici měl původně z valné většiny financovat turnovský mecenáš Horáček. Zdroj financí však s Horáčkovou smrtí vyschl a městu nezbylo než se postarat samo.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena