MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Bizarní štědrý večer televizního ředitele

Milan Brunclík

Prý jsem zjevně váhal, zda se mám ve sporu o Českou televizi vydat hodačovskou cestou svého kamaráda Antonína Zelenky a zatím jsem skončil v roli podporovatele „vzbouřenců“, píše pan Jenšovský – Fotr. Bez důkazů, bez toho, aniž by byl účastníkem nebo alespoň očitým svědkem dění v České televizi. Prostě jen tak z plezíru!

Ve věci České televize jsem neváhal ani vteřinu. Ihned, jakmile odstoupil můj přítel Miloš Rejchrt z Rady ČT – a bylo to několik hodin před volbou Hodače – jsem solidarizoval veřejně s jeho krokem. Dne 23. prosince 2000 mně telefonovala paní Dědečková, že mne Rada ČT považuje z okruhu lidí mimo ČT za jedinou osobu, schopnou převzít funkci ředitele výroby a techniky a zajistit osobně zejména řádné vysílání zpravodajství pro tým paní Bobošíkové. Paní Dědečkové jsem řekl, že bych zprávy odbavil levou zadní, ale nemohu. Na Štědrý den dopoledne mne volal Antonín Zelenka a potom přímo generální ředitel Jiří Hodač a prosili mne, abych přijel. Ihned jsem o tom informoval Miloše Rejchrta a jeho prostřednictvím kolegy ve velínu. Doporučení znělo: „Jeď a vysvětli mu situaci, on totiž opravdu neví – jak se nechal slyšet Klaus – která bije!“ Panu Hodačovi, které jsem nikdy před tím neviděl, jsem řekl, že pomoc jeho týmu se příčí mému svědomí. Údajné hvězdě BBC, která v té chvíli ovšem jevila až šokující povadlost, jsem v přítomnosti šéfa sekretariátu doporučil, aby vůbec do chodu televizního soustrojí nezasahovala, neboť jinak vyvolá ohromnou, nejen mediální krizi. Zprávu o odmítnutí nabízené funkce jsem dal šéfovi TV odborů Dekojovi.

Ven z televize mě, v době, kdy se v domech pod Kavčími horami rozsvěcovaly prvé štědrovečerní stromky, vyprovázel Antonín Zelenka. Prvého ledna roku 2001 měl ode mě převzít vedení RTT a TV Mladá Boleslav. Prosil jsem ho, aby zvážil své angažmá pro Hodače, a loučil jsem se v naději, že nastoupí jako programový šéf regionálních stanic. Tonda odvětil, že si už své místo vybral. Popřáli jsme si hezké Vánoce.

Ihned jsem odjel dolů do Prahy k Rejchrtovým. Když jsem nad čajem a cukrovím líčil hloubku osobní krize pana Hodače, došli jsme k závěru, že je třeba odvrátí katastrofu. Miloš jako evangelický farář klidně zrušil rodinný Štědrý večer a rozhodl: „Půjč mi mobil, já Hodačovi zavolám, nabídnu mu soukromou mši, pojedeme na Kavky spolu a to by bylo, aby neodstoupil“ Jenže pan generální, vida mé číslo, už mobil nezvedl, a tak křesťanský čin skončil v telefonní schránce.

Prázdnou dálnicí jsem jel z Prahy do Turnova, kde už se přepékal kapr. Hlavou se mi honily představy, co tým zoufalců budoucí Bobovize všechno provede. Co bude s Tondou? Před Turnovem jsem se začal usmívat. Znám nejméně sedmnáct míst České televize mimo velín, odkud bych zpravodajství odbavil levou zadní. Bobo ale vysílala své prvé zprávy z Novy. Opustila mě lítost nad Tondou Zelenkou. Když si však s někým začnu tykat, je to na celý život. Tykat budu dál i Vaškovi Jenšovskému. Takže Vašiku, dovol, abych Ti připomněl, že si neumíš stát ani za tím, co jsi napsal před pouhými třemi roky. Když jsi si smočil ve sborníku „Turnovská vyznání k 725 letům Turnova“ statí o zdejších médiích a o mně, několik měsíců před tím, než jsem Tě poslal někam, když jsi blouznil o tom, že po Šolcovi jedině Ty máš nárok býti starostou Turnova, jsi pěl superlativy, až se Ti od úst kouřilo. Třeba takhle:

Zjevně nejvýznamnějším hromadným sdělovacím médiem se v našem městě i na celém Turnovsku stala v poslední době stále průkazněji Regionální televize Turnov. Její pravidelné vysílání, připravené na trvale stoupající profesionální úrovni, tvoří vynikajícím způsobem JUDr. Milan Brunclík… Zůstane už historickým faktem, že Turnov se stal centrem regionálního televizního vysílání, jehož moderní a vysoce profesionální forma je v našem prostoru stále výraznější a velmi silnou konkurencí pro tradiční tisková periodika… O výjimečnosti, významu a sledovanosti tohoto zpravodajského počinu svědčí i udělení letošní ceny „Turnovská pecka“

(Václav Jenšovský, 1997)


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena