MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Starostčiny zážitky

Ivan Turnovec

15. listopadu jsme si mohli na MfD přečíst mezi "příběhy o 17. listopadu vybraných lidí" i pár slov od paní starostky Turnova PhDr. Hany Maierové, cituji: Když přišel 17. listopad 1989, pracovala Hana Maierová v turnovském muzeu. V té době byla členkou komunistické strany. Vstoupila do ní v polovině osmdesátých let. „Vyplynulo to ze situace v muzeu, nebyla to záležitost nějaké víry v ideologii strany,“ vzpomíná starostka. Sedmnáctý listopad prožila na svatbě svého bratra. Až druhý den, když si pustili televizi, se dozvěděla, co se vlastně stalo. „Chystali jsme v muzeu vánoční výstavu a neustále jsme při tom sledovali televizi o událostech v naší zemi."

Poslední věta paní starostky trochu připomíná dnes již památná slova: „Seděli jsme s přáteli v restauraci. Bylo to velice příjemné. Neměli jsme vůbec tušení, co se děje,'' to odpověděl reportéru studentského časopisu Babylon Josefu Mlejnkovi na otázku, jak trávil 17. listopad 1989, expremiér Jiří Paroubek. V rámci objektivity dodávám, že členem KSČ pan Paroubek nikdy nebyl.

Před časem si v MfD paní starostka stěžovala na to, jak je osobně napadána. Nevím co tím myslela. Nevidím nic osobního na komentování některých jejích postupů a výroků. Jako představitelka vedení města by se neměla divit že její politické a pracovní postupy budou kritizovány. Trochu mne rozladilo, že byla vybrána aby se vyjadřovala k výročí 17. listopadu.To je důvodem proč doplňuji několika větami její veřejné vyjádření.

Kdo vstupoval do KSČ v době tvrdé normalizace v osmdesátých letech, dělal to pro svou kariéru. V Turnově se poměry nelišily od zbytku republiky. PhDr. Maierová nastoupila na místo vedoucí oddělení historie (tehdy hlavně dělnického hnutí a socialistického vývoje) v turnovském muzeu jako členka KSČ. Její místo vyplynulo z členství v KSČ a nikoli členství v KSČ z práce v muzeu. Další muzejní odborníci rudou knížku neměli. Je s podivem, že se reportéři MfD nezeptali ani na to, kdy paní Maierová z KSČ vystoupila a proč to odkládala až do roku 1990.

Na začátku posledního desetiletí dvacátého století prohlásil některý z komunistických funkcionářů, že KSČ se očistila od kariéristů kteří přeběhli do jiných stran. V tomto tvrzení měl bezesporu pravdu. Paní Maierová poprvé do turnovského zastupitelstva kandidovala za ODS. Zamýšlet se nad jejími slovy a činy by se měli hlavně členové turnovské ODS, kteří z ní starostku udělali.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena