MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Jak hodnotí vývoj v Turnově Právo

Vladislav Prouza

Starostku Hanu Maierovou čeká břemeno stomiliónového dluhu vzniklého stavbou Střelnice ... Vítězná ODS s deseti mandáty neměla o křeslo starosty zájem. Žezlo převzala Maierová z Nezávislého bloku se šesti mandáty, kam patří i předchůdce nové starostky Milan Hejduk. ... Občanští demokraté, kteří si dvojicí místostarostů ponechali vliv na chod města, se distancují od politiky vítěze předešlých voleb Nezávislého bloku. Nezávislí letos započatou stavbou kulturního domu Střelnice zadlužili Turnov s ročním rozpočtem okolo čtyř set miliónů minimálně stovkou miliónů korun.

„Minulé zastupitelstvo vzdor nevůli ODS těsně schválilo stavbu Střelnice, což představuje těžko stravitelné finanční břemeno. Město nemá natolik velký rozpočet, aby to udýchalo. Ať to zvládne ten, kdo to započal. Pokud by odpovědnost převzala ODS, byly by důsledky toho, že město bude příští tři roky bez peněz, na této straně,“ podotkl Pekař.

Turnov podle Pekaře čeká v důsledku stavby střelnice za 130 miliónů korun těžko zvládnutelný dluh nebo prodej majetku. Turnov zároveň zřejmě léta těžko dosáhne na peníze z evropských zdrojů. „Na všechno potřebujete mít něco v kapse, což Turnovu příští roky patrně nehrozí,“ vysvětluje Pekař.

„Kalkulace předchozího starosty, který plánoval na Střelnici ušetřit 72 miliónů korun okleštěním příspěvků městským organizacím, se ukázala mylná. Neušetřilo se skoro nic. Není se čemu divit, že jsem za těchto okolností starostou být nechtěl,“ podotkl Pekař. Zastává názor, ať si turnovští nezávislí snědí, co si navařili. ...

Stavba Střelnice se navíc z podnětu kontrolního výboru města dostala do zorného pole hospodářské kriminálky.Úředníky i bývalé špičky turnovské radnice pravděpodobně včetně nové starostky i místostarosty Pekaře čekají policejní výslechy. Kontroloři našli údajné nesrovnalosti v administrativě provázející prvopočátek stavby i výběru dodavatele firmy BAK Trutnov....


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena