MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

O sametu 1989

Ivan Turnovec

"Umírnění disidenti a umírnění komunisti se dali dohromady, udělali nám sametové přechody k demokracii, no a vedlo to k čemu? K zavedení kapitalismu, kde nejvíc vytěžili bývalí komunisté. Tudíž nastupuje ostrá kritika tohoto poskvrněného početí demokracie z roku 89." Tak ve zkratce shrnuje nový politický postoj francouzský politolog Jacques Rupnik

V Maďarsku se revoluce přiblížila během nepokojů při padesátém výročí protikomunistického povstání. Požadavek zbavit se bývalých komunistů podpořil jednoznačně Viktor Orbán. Tvrdí, že "Socialisté pokračují v metodách komunistické elity", současná strana podle něho pokračuje v politice komunistické elity a nemá proto právo vládnout, i když vyhrála volby. "Socialisté udržují svými penězi a politickou strukturou hlavní vlastnosti systému jedné strany," vysvětlil Orbán v rozhovoru pro rakouský deník Der Standard a odhalil, v čem jsou socialisté nejvíc nebezpeční: "Jako komunistům jim jde o to, monopolizovat pro sebe hospodářství i politický život." Při privatizacích nejvíc vydělaly bývalé komunistické špičky, z nichž se někteří v čele s premiérem Gyurcsányem vrátili zpět do vrcholné politiky. Orbán proto žádá odchod ministrů Gyurcsányovy středolevé vlády. Na jejich místo by měla nastoupit vláda úředníků, která by s podporou celé sněmovny provedla nezbytné reformy.

V Polsku bojují premiér a prezident Kaczynští také proti systému. "Neviditelná síť" komunistických bratrstev a agentů tajné služby UB, která ještě posílila během zkorumpované vlády socialistů před rokem 2005, se ovšem brání. "Skutečná revoluce a konečné osvobození od komunismu probíhá teprve teď. Nová polská vláda vede rozhořčený boj proti mafii, likviduje podvratné komunistické tajné služby, korupci a bratrstva v čele státu a hospodářství. Je to studená občanská válka," popsal situaci v německém deníku Tagespiegel jeden z významných členů bývalé Solidarity Waldemar Ziemnicki.

Antikomunismus využily v kampani na červnové volby také české strany: ODS a lidovci. Bránit návratu komunistů k moci vyhlásili pak za hlavní prioritu rozhovorů o vládě. Když koncem srpna předsedové ČSSD a KDU-ČSL oznámili vznik menšinové vlády s tichou podporou komunistů, reagovala ODS tiskovou zprávou: "Chceme zabránit obnovení Národní fronty, které se v tuto chvíli připravuje." Členy Národní fronty byli před rokem 1989 komunisté, lidovci a socialisté. Straničtí lídři při sestavování vlády ale už na boj proti komunismu zapomněli, blíže polskému či maďarskému vzoru se dostává jen Senát. "Chceme dotáhnout do konce listopadovou revoluci prostředky, které nám dala k dispozici," vysvětluje senátor Jaromír Štětina (SZ), proč doporučil zřídit komisi, která má prošetřit ústavnost KSČM. "Nevíme, jestli neporušuje pátý článek ústavy, který zakazuje stranám používat násilí jako nástroj k prosazování svých zájmů," vysvětluje a připomíná, že se komunisté i na posledním sjezdu přihlásili k marxismu, který považuje revoluční násilí za hlavní pilíř své praxe. Chce vyzvat vládu a prezidenta, aby se pokusili před soudem prosadit rozpuštění komunistů." V Česku může získat antikomunismus půdu díky tomu, že stále víc občanů dává přednost současnému režimu.

"Vyrovnávat se s komunistickou minulostí může být účinné téma volební kampaně, funguje ale pouze ve spojení s něčím jiným," míní brněnský politolog Lubomír Kopeček a upozorňuje, že sázka lidovců na antikomunismus nevyšla. V boji proti komunistům se nedá vymyslet mnoho nových motivů a zaujmout občany na delší dobu. V Polsku je boj s bývalými komunisty součástí snahy o obnovení pořádku, a to je rozdíl proti verbálním útokům českých antikomunistů, kteří na konkretní cíle neupozorňují, protože jim chybí. "Věci, které šlo snadno zařídit dříve, se už nedají prosadit a oni to vědí," míní politolog Doležal podle Aktualne.cz a dodává: "Pokud přesto navrhují tvrdý postup proti komunistům, je v tom těžko něco navíc, než snaha se zviditelnit." Pokusy opožděných revolucionářů mohou očistu od dědictví komunismu spíše komplikovat. Komunismus by se podle něho měl stát spíše předmětem historických analýz.

Ministr vnitra Ivan Langer rozdělil Ústav pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu a Archiv bezpečnostních složek ministerstva vnitra. "Jde o to, oddělit od sebe vyšetřování a zpracování dokumentů komunistické policie," vysvětluje nově jmenovaný ředitel archivu Pavel Žáček. Potřebujeme instituci, která by podporovala vyrovnání s minulostí na politické úrovni. Podobné ústavy existují od východního Německa po Rumunsko. Ústav, který je nezávislý na vládě, může být pro politiky i celou společnost užitečný tím, že jako špatné svědomí bude připomínat nepříjemnou historickou pravdu. a historická pravda může ovlivnit i politickou kulturu a s ní i situaci v celé zemi. Vyrovnání se s minulostí je důležité pro další vývoj ve všech postkomunistických státech nejen v České republice.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena