MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Tlak veřejnosti zastavil změny v Turnově

Pavel Charousek

Turnov - Regulační plán centra města Turnova v navržené podobě nevznikne. Pod tlakem veřejnosti ho zastupitelé města odmítli schválit. „Vracíme se o několik let nazpátek,“ komentoval to místostarosta Jaromír Pekař. Práce na dokumentu začaly před čtyřmi roky.

Regulační plán stanovuje mantinely dalšího rozvoje centra města na příštích 15 let, vlastníkům nařizuje využití pozemků, přípustné možnosti stavebních úprav, navrhuje řešení dopravy a další.

Dokument obsahuje také několik diskutabilních bodů, se kterými má část obyvatel problém se ztotožnit. Především je to navržený dopravní okruh městem a stavba nové, odlehčovací komunikace z autobusového nádraží kolem atletického stadionu do Žižkovy ulice. Právě tato část dopravního okruhu, která navíc protíná klidovou zónu Konělupy a její součástí je přemostění náhonu Jizery, činí z regulačního plánu asi nejžhavější téma současného Turnova. Podle vedení radnice má nová komunikace sloužit především jako odlehčovací pro náměstí a frekventovanou Hlubokou ulici.

Nicméně důrazný nesouhlas obyvatel, žijících v místech uvažovaného dopravního okruhu, přiměl nakonec zastupitele dokument zamítnout. Podle místostarosty Jaromíra Pekaře je to škoda. „Všichni před volbami říkali, že musíme něco radikálně udělat s dopravou v centru,“ říká místostarosta Pekař. „Auta popojíždí krokem, časté jsou dopravní zácpy a situace se podle prognóz ještě zhorší. Takhle mohu zodpovědně prohlásit, že i kdyby se současní zastupitelé snažili sebevíc, při dodržení zákonných postupů se nám v tomto funkčním období nepodaří schválit žádný z kroků, které by dopravě výrazně pomohly,“ konstatoval místostarosta. Podle Pekaře budou muset radní města také co nejdříve rozhodnout o zrušení stavební uzávěry, která byla pro centrum města vyhlášena právě v souvislosti s projednáváním regulačního plánu.

S tím nesouhlasí opoziční zastupitel Otta Jarolímek. „Nemyslím, že radní by museli teď okamžitě rušit stavební uzávěru, byla by to chyba, “ řekl Jarolímek. „Současně si také nemyslím, že bychom měli práci na regulačním plánu ukončit. V návrhu jsou dobré myšlenky, například stavbu pro hodně lidí diskutabilní odlehčovací komunikace podporuji. Nikdo nic lepšího zatím nevymyslel a dopravu ve městě řešit musíme. Nyní budeme mít možnost vše nově a lépe projednat s obyvateli města.“

Tlak veřejnosti zastavil chystané změny v Turnově. O schválení souborného stanoviska ke konceptu regulačního plánu se pokusili neúspěšně před podzimními komunálními volbami ještě bývalí zastupitelé.

Proč vedení města zařadilo tento bod do programu zasedání těsně před závěrem roku zastupitelstvu novému, zdůvodnila starostka města Hana Maierová: „Od ledna 2007 platí nový stavební zákon. V případě neschválení dalšího kroku se vracíme úplně na začátek.“ Podle Maierové ale Turnov regulační plán centra jednoznačně potřebuje. „Snažili jsme se zodpovědně seznámit hlavně nové zastupitele s celým dokumentem. Zejména jsme vysvětlovali, proč si myslíme, že je důležité další krok schválit. Nešlo totiž o konečnou verzi. Na regulačním plánu bylo ještě nejméně rok práce, kdybychom dále hovořili s občany a vlastníky nemovitostí,“ vysvětlila starostka. „Z diskusí s jednotlivými zastupiteli jsem měla pocit, že by materiál mohl být schválen,“ dodala. Nakonec to byla právě ona, která překvapivě navrhla stáhnout celý bod z programu jednání zastupitelstva, což vedlo k definitivnímu odmítnutí dokumentu. „Těsně před zasedáním jsem byla upozorněna na to, že někteří zastupitelé pod tlakem veřejnosti změnili názor. Z regulačního plánu centra se stalo v Turnově bohužel velké politické téma, takže bylo zbytečné atmosféru ještě dále jitřit,“ vysvětlila Hana Maierová.

Co lidem vadí na regulačním plánu

na celé území centra byla vyhlášena stavební uzávěra, radní z ní ale povolili množství výjimek, včetně stavby obchodního centra na Konskem trhu

plán navrhuje výstavbu dopravního okruhu kolem centra a stavbu nové odlehčovací silnice z autobusového nádraží kolem atletického stadionu do Žižkovy ulice. Lidé bydlící v okolí s tím nesouhlasí

plán se zpracovává již od roku 2002, radnice za něj utratila víc než 1,5 milionu korun


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena