MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Malé umělecké zamyšlení

Anastázie Turnovcová

Co si mám myslet o novinářích z regionámní redakce Libereckého kraje MfDNES, kteří píší o výtvarné kultuře bez elementární znalosti pojmů?

Když nevím, tak se zeptám nebo si přečtu pasáž v naučném slovníku. Neznalost je pro noviny špatnou devizou! A co je horší, chybnými informacemi uvádí své čtenáře ve zmatek. Cituji z MfD 29.11.2006: "V centru Liberce bude socha lavičky"; "Další netradiční umělecké dílo ozdobí Liberec"; "Socha má plnit funkci lavičky"; "... socha židle M. Jetelové před radnicí ...".

Socha je označení pro figurální či zvířecí plastiku. Židle nebo lavička (bez ohledu na použitý materiál, nemůže být nazývána sochou. Pro trojrozměrné předměty je označení plastika nebo výtvarný objekt, projekt atd.

Také užívání pojmů umění, umělec, umělecký je, nejen v MfD, mnohdy nevhodné a trapné. Novináři si pletou pojem výtvarný a umělecký. "Na výstavě v Semilech vystavují umělci"!! Správně má být výtvarníci, případně malíři, grafici, sochaři atd..

Některé naše střední školy mají v názvu umělecké (viz SUPŠ Turnov). Nestzdují zde umělci ale studenti, neučí je umělci ale středoškolští učitelé (profesoři?). Studenti jsou vedeni k základům uměleckých řemesel a k pochopení umění jako vrcholu lidské činnosti. Každý slušný výtvarník vyjadřuje k umění pokoru a úctu, protože ví jakou hodnotu tento pojem obsahuje. Cesta k umění je dlouhá a trnitá. Jen několika Můzou políbeným se této cti dostane. Z dějin umění víme, že uznání přichází až po prověření časem, často po smrti výtvarníka.

Proto mne mrzí, že i dík nevzdělaným novinářům dochází k devalvaci umění. Je mnoho výtvarníků, kteří čím méně umí, tím více jsou obdaření drzostí a nezdravým sebevědomím. Ti si z pojmu umění berou jen provolativnost, která je to jediné co je s výtvarnou činností pojí. Neznalost novinářů píšících o nich jako o "umělcích" devalvuje ty skutečné umělecké umělce.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena