MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

Podivné prodeje

Ivan turnovec

Takto je záměr turnovské radnice popisován ve zpravě ČTK zveřejněné 12. 11. na www.igenus.cz: "TURNOV - Turnovská radnice chce prodat další pozemky v průmyslové zóně Vesecko. Městu by to mělo přinést zhruba 22 milionů korun. Budoucí investor se však musí dohodnout s dědičkou Karla des Fours Walderode Johannou Kammerlanderovou, aby stáhla žaloby a přestala usilovat o navrácení pozemků, řekla Ludmila Těhlíková z Městského úřadu v Turnově.

"Jde o pozemky o výměře 6000 metrů čtverečních, za které chce město zhruba 700 korun za metr," upřesnila s tím, že jde celkem asi o čtyři miliony korun. Předmětem dalšího prodeje, který má vynést asi 18 milionů korun, se stane 1,5 hektaru velký pozemek se dvěma skladovými halami.

Není to poprvé, co prodej pozemků ve vesecké zóně zkomplikovaly restituční nároky šlechtického rodu Walderode, který o majetek přišel po válce na základě takzvaných Benešových dekretů. Společnost AGBA, která tam kupovala pozemky před dvěma lety, celkem 5600 metrů čtverečních, zaplatila městu 500 korun za metr čtvereční a Kammerlanderové pak 200 korun za metr čtvereční.

Právníci tehdy naznačovali, že se tím obešly Benešovy dekrety. Advokát Kammerlanderové Felix Nevřela přiznal, že vzhledem k vleklosti sporu bylo mimosoudní vyrovnání přijatelnější. Na mimosoudním vyrovnání se dohodla i s Ontexem a dalších 2,5 milionu korun získala Kammelanderová vloni prostřednictvím mimosoudní dohody s majitelem pětihektarového areálu zahradnictví v Turnově.

Kammerlanderová usiluje o pozemky a budovy, které vlastní například Lesy České republiky, Národní památkový ústav nebo město Turnov. Hodnota majetku údajně dosahuje přibližně 120 milionů korun a patří do něj především zámek Hrubý Rohozec, 300 hektarů lesa a pozemky u Turnova. Soudní pře se vleče 14 let, zatím však bezvýsledně.

Karl des Fours Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek podle Benešových dekretů v roce 1946. Občanství znovu ztratil po únorovém komunistickém puči v roce 1948, kdy emigroval. V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství vrátilo. Po žádosti o vydání majetku se však objevila svědectví, že během 2. světové války spolupracoval s nacistickým režimem.

Průmyslová zóna Vesecko byla původně vojenským areálem. Sovětská armáda tam měla od roku 1968 do roku 1990 cvičiště a garáže. Na zlikvidování posledních stop po jejím působení, hlavně pneumatik z vojenských aut, odpadu a výkopů, uvolnila vloni turnovská radnice 300.000 korun. Celková škoda, kterou tam vojska napáchala, dosáhla 36 milionů korun.

NA ÚČOVÉ NEPŘESNOSTI VE ZPRÁVĚ UPOZORNÍME A PODROBNOSTI KE SNAZE ZNOVU POŠKODIT MĚSTO NEZÁKONNÝM PRODEJEM, UVEDEME V NEJBLIŽŠÍ DOBĚ, STEJNĚ JAKO INFORMACE O TOM JAK ŘEŠIL PRODEJ POZEMKU ONTEXU EXSTAROSTA HEJDUK


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena