MaT's World   |   Gemologie   |   NDT   |   Archiv IT
Turnov - Neoficiální a nezávislé stránky města Turnova (logo, 16,5 kB)

K výchově mladé generace

Ivan Turnovec

Učitelé dávají od dětí ruce pryč (Vratislav Vyhlídka v Haló novinách): "Pedagog je dnes často jen obyčejný nádeník. Přijde do školy a odejde podle píchaček. Ty tam jsou časy, kdy učitel dohlížel také na správnou výchovu dětí, na to, co dělají mimo školu, na to, aby z nich něco pořádného vyrostlo. Nyní jsou kantoři rádi, že se svých žáků odpoledne zbaví a o jejich problémech neradi hovoří. Radši se tváří, jakoby alkohol, cigarety a předčasný sex neexistovaly. Vyplývá to z hloubkového průzkumu Haló novin v jižních Čechách, které oslovily ředitele základních škol. Hovořit o práci s námi nechtěl ani jeden.

Přes slib, že nechceme problematiku podávat ve stylu, že právě na jejich škole nekalé praktiky bují, kantoři si zahráli na tři opičky, z nichž jedna si zakrývá oči, druhá uši a třetí ústa. Kdo nic neřekne, nevidí a neslyší, přece nic nezkazí. Učitelé zhruba ze stovky základních škol tak nepustili do médií jediné slovo, žádný náznak k tématům, jejichž řešení by mělo být jejich každodenním chlebem. Jenže socialistický systém vysokých škol je už mrtvý a do praxe se zřejmě nově dostávají lidé, kteří by tam být vůbec neměli. A ti původní se nejspíš bojí, aby médiím neřekli něco, čeho by mohli neumětelové proti nim nakonec použít. Výsledkem bylo ticho.

Na příliš lichotivé slovo na adresu pedagogů použila při mém nedávném zpovídání sociálně slabších občanů jedna žena. Tvrdila tehdy, že jak zazvoní, učitelé vyženou děti ven ze školy, aby mohli mít pokoj a pěkně se válet.

Komenský by zaplakal, zvláště proto, že zavírat oči nad drogami, hrubostí a faktem, že každé páté dítě na jihočeských základních školách podle průzkumu souloží před patnáctým rokem, je nejen zbabělé, ale u kantora morálním zločinem."

Bez ohledu na poplatnost komunistickým novinám ve kterých byl text zveřejněn, má svou váhu. Zatím si totiž nikdo z kompetentních problematikou výchovy na školách neláme hlavu.

A z reakce paní učitelky Věry Žižkové, zveřejněné opět v Haló novinách dokazuje, že i zde jsou zajímavé informace: "...nezájem učitelů o děti vyplývá, dle mého názoru, z celkového nezájmu společnosti o budoucí generaci. Část rodičů odkládá děti k počítači nebo k televizi, musí přece vydělávat. Dětem chybí komunikace v rodině, rozebírání situací, vzájemné porozumění, úcta ke stáří. Na chování dětí mimo školní vyučování nemá škola žádný vliv a ani se jím nesmí zabývat. My hodnotíme pouze žáky za chování ve škole. Bude-li dítě ve škole vzorně plnit své povinnosti a má chování v souladu se školním řádem, je hodnoceno nesníženou známkou z chování, i když např. mimo školu krade či páchá jinou trestnou činnost.

V dnešní době plné informací, které se řítí na ještě nezralé dospívající, je těžké zabránit vlivu reklam zdůrazňujících sex. Chceš-li jít s dobou, musíš být neustále sexy. Co zaplavuje dnešní média? Reklama, to a to musíš mít, kdo s kým co kdy dělal, která hvězdička je více sexy, co musíte mít, abyste byli sexy apod. Tomu se mnozí lidé nedokážou ubránit.

Ač se mladí snaží bouřit proti starší generaci, podléhají ve své většině diktátu skupiny svých vrstevníků a snaží se moc nevyčnívat. Tato většina je snadno manipulovatelná dobře psychologicky promyšleným vedením současné propagandy. Tady ani práce učitelů mnoho nezmůže. Bohužel si někdy připadáme jako Don Quijotové, kteří zaspali dobu a bojují s větrnými mlýny.

V době tržní ekonomiky se za všechno platí. I učitelé musí platit, potom i oni bohužel očekávají, že za práci navíc budou odměněni. Možná, že by některým stačila i slova uznání od rodičů či žáků. Mnohdy však sklízejí posměch, výhrůžky, hrubé urážky i fyzické násilí. V takovéto společenské atmosféře se velmi těžko pracuje. Nadšení vydrží opravdu jen těm nejobětavějším jedincům."

Komentovat výše uvedené je zbyrečné. Zamyslet bz se měl každý sám a to platí nejen pro pedagogy.


(c) 2000-2006 MaT, Všechna práva vyhrazena